LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Mbyllje e plotë e vendit”/ Rama bën paralajmërimin e fortë: E keni vetë në dorë

24 Nëntor 2020, 10:21, Aktualitet CNA
“Mbyllje e plotë e vendit”/ Rama bën paralajmërimin e

Kryeministri Edi Rama i bën sërish thirrje qytetarëve që të jenë të kujdesshëm sa i përket masave anticovid, për të shmangur një mbyllje të përgjithshme.

Rama tha se gjithkush e ka në dorë të vetëdijësohet, duke shmangur mbingarkesën e spitaleve, që do të çonte në një mbyllje të dytë, por edhe do të sillte pasoja kryesisht në ekonomi.

?Kam një apel për të gjithë. Të shmangim kolapsin e spitaleve. Të shmangim mbylljen e përgjithshme. Është absolutisht e domosdoshme që secili prej nesh të vetëdijësohet që ka një rol për të luajtur në këto ditë. Në radhë të parë për të mbrojtur shëndetin e vet dhe të afërme dhe të miqve por duke bërë këtë jep një kontribut të jashtëzakonshëm për të ndihmuar luftën e përditshme dhe të përnatshme që bëhet në vijën e zjarrit, qoftë për të shmangur një mbyllje që do të kishte pasoja të padëshirueshme në të gjithë aspektet, nuk diskutohet për ekononimë. Të bëjmë të gjithë sa më shumë, respektoni masat që të mos kemi një mbyllje të dytë. Dua ta theksoj se çfarë hapet dhe mbyllet e vendosin autoritetet. Duke parë të dhënat dhe autoritetet e vendeve që ne ndjekim me shumë vëmendje për të mësuar sa më shumë, shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë por një hapësirë që si të gjitha hapësirat e tjera, ka potencial rreziku?-tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga