LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A po shuhet pandemia?/ Fauci: Në dhjetor fillojnë vaksinimet në SHBA dhe Evropë

24 Nëntor 2020, 10:19, Aktualitet CNA
A po shuhet pandemia?/ Fauci: Në dhjetor fillojnë vaksinimet në

Vaksinat e para anti-Covid mund të fillojnë në muajin dhjetor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Evropë.

Këtë lajm e pohoi në një intervistë për ?La Stampa?, virologu amerikan Antonio Fauci, i cili mban postin e këshilltarit në Shtëpinë e Bardhë.

Fauci shprehet se vaksinat mund të fillojnë midis datës 12 dhe 15 dhjetor në SHBA, por edhe në Itali.

Më tej Fauci tha se kjo gjë duhet të na shtyrë të marrim më me seriozitet masat kundër përhapjes së Covid.

Në lidhje me vaksinat që po përgatiten virologu amerikan tha se ka ende një konfuzion me dozat e “AstraZeneca”, kështu që është e parakohshme të gjykohet.

?Pfizer? ka kërkuar autorizim urgjence dhe ?Moderna? së shpejti do ta bëjë atë gjithashtu.

Shpërndarja në SH.B.A. sigurisht do të fillojë para fundit të vitit është shprehur Fauci. Sipas virologut, e njëjta gjë do të jetë e mundur në Evropë dhe Itali, sepse ?Moderna? dhe ?Pfizer? gjithashtu kanë nënshkruar kontrata me BE.

Lidhur me vaksinat ruse dhe kineze, virologu shton se ka dëgjuar pretendime për një efikasitet të rëndësishëm. Mund të jetë e mundur u shpreh ai por për këtë duhen prove dhe që ai ende nuk ka parë./Përshtatur nga CNA.al

Burimi:https://www.rainews.it/dl/rainews/articoli/fauci-vaccino-dosi-entro-dicembre-usa-anche-europa-5ed85dfd-6005-4566-a3b7-dde15d563a20.html?refresh_ce

Lajmet e fundit nga