LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Covid-19 tek fëmijët/ Mjekja pediatre tregon kush janë grupmoshat më të prekura

24 Nëntor 2020, 09:43, Aktualitet CNA
Covid-19 tek fëmijët/ Mjekja pediatre tregon kush janë grupmoshat

Mjekja pediatre-infeksioniste Gjeorgjina Kuli foli për ndikimin që ka Covid tek fëmijët dhe simptomat që ata paraqesin. Kuli tha se moshat shkollore janë më të predispozuara për t?u infektuar ndërsa ata më të vegjlit janë më pak infektues.

?Të gjitha moshat preken njësoj, por sigurisht nga veçoritë që kanë grupmoshat fëminore kanë dhe incidenca të ndryshme. Moshat shkollore janë më të predispozuar për t?u infektuar dhe më e përhapur infeksionin sepse bëjnë jetë më sociale. Të vegjlit është parë që janë më pak infektues sepse kanë dhe ngarkesë virale më të vogël. Grupmoshat mbi 11 vjeç dhe deri në arsimin preuniversitar mundësia e prekjes është njësoj si ndaj ekspozimit?, tha Kuli për ?ABC Neës?.

Më tej mjekja foli edhe për shenjat që paraqesin fëmijët që janë të prekur me Covid, duke nisur nga temperaturë e kollë, e deri tek diarre dhe të vjella.

?Fëmijët kanë forma më të lehta, me shenjat e një infeksioni të sipërm respirator me temperaturë, rrufë, kollë ndonjëherë dhe me diarre dhe të vjella, pa shenja specifike pasi në bazë të shenjave nuk mund të themi se është infeksion nga Covid apo nga një virus tjetër. Vetëm ekzaminimi me tampon përcakton diagnozën. testi serologjik nuk ndihmon për diagnozë, por thjesht për të parë nëse ka kaluar infeksioni dhe sa mbrojtje ka lënë?, tha ajo.

Gjeorgjina Kuli u shpreh se koronavirusi tek fëmijët ka disa komplikacione dhe shenja të dukshme në fytyrë dhe duar.

?Covid tek fëmijët ka një klasifikim të përcaktuar shumë mirë madje ka disa komplikacione që nuk i shohim tek të rriturit siç është sëmundja e kaëasakit, një komplikacion që manifestohet me temperaturë të lartë, me shenja në lëkurë, me fryrje të duarve dhe këmbëve, skuqje të syve, çarjes së mukozave të gojës dhe që mund të japë dhe komplikacione në zemër prandaj themi që është një situatë serioze dhe ndonjëherë kritike me këtë komplikacion?, u shpreh mjekja pediatre Gjeorgjina Kuli./CNA.al.

 

 

 

Lajmet e fundit nga