LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

OFL troket në Fier, Gjirokastër dhe Mallakastër/ Shënjestron "të fortët" e radhës

30 Shtator 2020, 11:41, Aktualitet CNA
OFL troket në Fier, Gjirokastër dhe Mallakastër/ Shënjestron

Operacioni Forca e Ligjit i ka dërguar formularin e vetëdeklarimit të pasurisë tre shtetasve.

Në kuadër të zbatimit të Ligjit Special për masat pasurore ndaj individëve të dënuar apo akuzuar për krim të organizuar apo krime të rënda, OFL i ka nisur kërkesat me shkrim për vetëdeklarimin e burimeve të pasurisë, shtetasve:

A.H., banues në Fier, nën hetim nga autoritetet franceze për ?Vepra penale me qëllime terroriste? dhe ?Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit?;

M.Ç., banues në Mallakastër, nën hetim nga autoritetet franceze për ?Vepra penale me qëllime terroriste? dhe ?Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit?;

E.B., banues në Gjirokastër, dënuar nga Gjykata e Lartë e Landit në Düsseldorf, Gjermani, për ?Vepra penale me qëllime terroriste?, mbetur në tentativë dhe ?Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit?.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t?u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t?i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

OFL është në veprim të pandërprerë dhe në kryerje të veprimeve komplekse për vendosjen e sekuestrove emergjente mbi pasuritë e dyshuara të përfituara nga krimi, si dhe për dërgimin e formularëve të vetëdeklarimit të gjithë personave që janë subjekt i Ligjit Special.

OFL do të informojë publikun në vijimësi për të gjitha nismat procedurale dhe operacionet ekzekutive që do të kryejë./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga