LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Spanja merr masa të rrepta/ Ndalon pirjen e duhanit si rrezik për përhapjen e Coronavirusit

14 Gusht 2020, 09:22, Lifestyle CNA
Spanja merr masa të rrepta/ Ndalon pirjen e duhanit si rrezik për

Rajoni Spanjoll i Galicisë ka ndaluar në mënyrë efektive pirjen e duhanit në vende publike për shqetësime se rrit rrezikun e transmetimit Covid-19.Ajo lëshoi ??një ndalesë batanije për pirjen e duhanit në rrugë dhe në vende publike, të tilla si restorante dhe bare, nëse distanca sociale nuk është e mundur.

Rajoni i veri-perëndimit është i pari që ka prezantuar një masë të tillë, por Ishujt Kanarie kanë ndjekur padinë.Kjo masë vjen pasi Spanja përballet me nivelin më të keq të infeksionit në Evropën perëndimore.

Rastet ditore janë rritur nga më pak se 150 në qershor në më shumë se 1.500 gjatë gjithë gushtit. Ajo regjistroi 1.690 raste të reja në numrin e fundit ditor të Mërkurën, duke e çuar totalin e vendit në gati 330,000.

Masa mbështetet nga hulumtimi i ministrisë së shëndetësisë , botuar muajin e kaluar, që përshkruan lidhjen midis pirjes së duhanit dhe përhapjes së shtuar të koronavirusit.Ai tha që rreziku ishte rritur sepse njerëzit projektojnë pikat – dhe potencialisht Covid-19 – kur ata nxjerrin tymin.

Ajo gjithashtu tha që duhanpirësit rrezikojnë infeksionin në mënyra të tjera, të tilla si duke prekur cigaren e tyre para se ta sillnin në gojë dhe duke trajtuar maska ??për fytyrën kur i merrnin dhe dilnin.

Studimi tregoi gjithashtu për efektet më të gjera negative të shëndetit të pirjes së duhanit. “Hasshtë vërtetuar se përdorimi i duhanit, në cilindo prej formave të tij, përkeqëson rrjedhën e sëmundjeve të frymëmarrjes,” tha ajo.

“Provat aktuale tregojnë se pirja e duhanit është e lidhur me … një rrezik më të lartë të zhvillimit të një forme të rëndë të simptomave,” shtoi ai.

Zyrtarët në zona përfshirë Madridin, Andaluzinë dhe Valencian gjithashtu raportohet se po mendojnë të zbatojnë kufizimet e duhanit të tyre.

Masat e ngjashme janë imponuar diku tjetër, siç është në Afrikën e Jugut, ku shitja e duhanit u ndalua në fund të marsit.Ajo justifikoi ndalimin e bazave shëndetësore bazuar në këshillat e ekspertëve të saj mjekësorë, si dhe nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH).

Dhe në Mbretërinë e Bashkuar, një studim tregoi se më shumë se një milion njerëz kishin hequr dorë nga pirja e duhanit që nga goditja e pandemisë Covid-19. Këshillat e qeverisë në Mbretërinë e Bashkuar thonë se duhanpirësit mund të rrezikojnë nga simptoma më të rënda Covid-19.

Mjekët thonë se duhanpirësit kanë më shumë të ngjarë të marrin infeksione të frymëmarrjes dhe ka më shumë të ngjarë të zhvillojnë komplikime të tilla si pneumonia në një fazë të mëvonshme./ CNA.al

Lajmet e fundit nga