LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tre shërbëtorët e Soros në Shqipëri

21 Dhjetor 2019, 10:25, Politikë CNA
Tre shërbëtorët e Soros në Shqipëri

Historia e George Soros në Shqipëri fillon me ardhjen e demokracisë, me fondacionin e tij dhe shumë personazhe që i shërbyen dhe më pas u mbështeten prej tij për të ecur në politikë, deri në rangjet më të larta të vendit.

Një nga njerëzit kryesorë të George Sorosit në vendin tonë është kryeministri Edi Rama, i cili e ka pranuar publikisht dhe e ka vlerësuar gjithmonë si filantropin amerikan. Ky i fundit një njeri i shumë akuzuar për sjelljet e tij, jo vetëm në Shqipëri por edhe në ish-Europën Lindore.

Kujtojmë këtu kryeministrin Hungarez, Viktor Orban, por edhe ish-kryeministrin Berisha i cili e quan një mafie antishqiptare.

Por, pas Ramës në një histori të gjatë dhe lidhje të forta me George Soros, jo vetëm ai por edhe familjarë dhe të afërm të tij, në krah të Soros është edhe një personazh tjetër politik. Ai quhet Lulzim Basha.

Opozita me ardhjen e Bashës ka pasur mjaft oshilacione, afrime dhe largime, por edhe pazare me kreun e qeverisë.

Shpesh Basha është njohur si një vegël e Soros. Në dhjetor të 2014, ky i fundit zbarkoi në selinë e PD-së, ku nuk kishte mundur të hynte për 24 vite. Në zyrën e Lulzim Bashës, të cilën e tregon fotoja, por që e ka pranuar edhe vetë Luli.

Më pas filloi ta sulmonte sepse kishte një presion të fortë brenda radhëve të PD-së.

Por, çfarë ndodhi?

Dalëngadalë u zbulua se Lulzim Basha kishte studiuar në Hollandë, me paratë e Fondacionit Soros. Ai këtë nuk e tha kurrë, por pas pyetjeve të shumta nga media, pas shkresave të shumta të dërguara në selinë e PD-së, në një emision televiziv Basha pranoi se kishte studiuar me paratë e Sorosit, me disa bursa të fituara nga Universitetit Utrecht i Holandës.

Basha hyri në çadër dhe e sulmoi Sorosin, por më pas e harroi. Lëvizi në një krah tjetër. Hyri sërish nën ?sqetullën? e Sorosit. Ajo që bëri gjatë çadrës me akuzat që hodhi ishin thjeshtë një fasadë të cilën e justifikoi pas takimeve me djalin e George Soros, Alex Soros.

Ky i fundit është shfaqur shpesh në foto me kryeministrin Edi Rama. Dje Alex Soros u shfaq në Tiranë. Ai ?pushtoi? më në fund edhe zyrën e presidentit të Republikës, Ilir Meta. Ky i fundit pak kohë më parë akuzoi fort Sorosin, Ramën dhe Bashën. Por, dje në zyrë i ?qahej? Alex Sorosit se Edi Rama po kapte Gjykatën Kushtetuese.

Edhe Ilir Meta, i cili pretendohej si kalaja e fundit e shtetit shqiptar, që nuk ishte dorëzuar tek Soros, dje ra.

Ra pas vizitës së Alex Soros në Tiranë, i cili ndodhet gjithmonë kur Rama takon Vuçiç apo Zaevin, dhe kur ndizen debate e diskutime për Shengenin Ballkanik, dhe teoritë për Jugosllavinë e re.

Rama në Boegrad, Alex Soros atje. Vuçiç në Tiranë, e Soros sërish këtu.

Por, në përfundim të të gjithë këtyre axhendave politike, të dekadës së fundit, sot ne kemi një kryeministër të preferuar dhe të mbështetur nga Soros.

Kryeministri të paktën nuk është fshehur si Luli dhe Meta. Ka qënë gjithmonë i hapur dhe pa dorashka për mikun e tij Soros.

Kemi një kryetar opozite të shkolluar, financuar dhe një vegël të Soros.

Dhe së fundi kemi edhe një president të dorëzuar pa kushte që quravitet, jo tek George Soros, por tek djali i tij, Alex Soros, trashëgimtari i Fondacionit që në Shqipëri çfarë nuk ka bërë këto vite. Kemi një president që dikur thoshte se ishte ?Mic Sokoli?, por doli ?Micky Mouse? i Soros.

Ndërsa Luli në fakt ska faj, ai përshesh me kos ha.

Por, faktet flasin vetë, të tre janë vegla të Sorosit dhe asgjë më shumë. Në çfarë situate ndodhet Shqipëria të gjithë e shohin dhe e dëgjojnë çdo ditë. Veglat e Soros drejtojnë vendin.

Nuk mungon gjë tjetër, veçse nga institucionet të heqin Ismail Qemalin dhe të vënë foton e George Soros, si atë të diktatorit dikur./ CNA.al

Rama del në mbrojtje të Sorosit/?Zbulon? kush e puthi dorën e tij

Basha kyç gojën për Soros-in/ Tenton të justifikojë tradhtinë ndaj Metës

Meta sërish kundër Soros/ Duhet të mbrojmë interesat tona kombëtare

Meta sulmon Soros/ Qëllimi i tij është të fitojë sa më shumë ku të mundet

Kapja e Gjykatës Kushtetuese/ Meta “i ankohet” djalit të Xhorxh Soros

Lajmet e fundit nga