Connect with Us

Kapja e Gjykatës Kushtetuese/ Meta “i ankohet” djalit të Xhorxh Soros

Politikë

Kapja e Gjykatës Kushtetuese/ Meta “i ankohet” djalit të Xhorxh Soros

Publikuar

-

/

Presidenti Ilir Meta ka pritur në një takim Zëvendëspresidentin e Fondacionit “Shoqëria e Hapur”, Aleksandër Soros dhe Drejtorin Ekzekutiv të zyrës së Fondacionit në Shqipëri, Andi Dobrushi.

Sipas njoftimit të presidencës, Meta i njohu me shqetësimet e tij, të bëra edhe publike, për përpjekjet e qeverisë për kapjen e institucioneve të drejtësisë, e sidomos të Gjykatës Kushtetuese, për përkeqësimin e lirisë së medias, si dhe për domosdoshmërinë e gjallërimit të shoqërisë civile në mbrojtje të vlerave demokratike dhe të drejtave të njeriut.

“Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta priti në një takim me kërkesë të tyre Zëvendëspresidentin e Fondacionit “Shoqëria e Hapur”, z.Aleksandër Soros dhe Drejtorin Ekzekutiv të zyrës së Fondacionit në Shqipëri, z.Andi Dobrushi.
Presidenti Meta i njohu me shqetësimet e Tij, të bëra edhe publike, për përpjekjet e qeverisë për kapjen e institucioneve të drejtësisë, e sidomos të Gjykatës Kushtetuese, për përkeqësimin e lirisë së medias, si dhe për domosdoshmërinë e gjallërimit të shoqërisë civile në mbrojtje të vlerave demokratike dhe të drejtave të njeriut”, thuhet në njoftimine presidencës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta: 25 Prilli ndeshje e shitur dhe e trukuar

Publikuar

-

Nga

cna politike

Presidenti Ilir Meta, i ftuar në emisionin “Noë” me moderatoren Erla Mëhilli në Euroneës, është shprehur se ka qenë ai që e ka paralajmëruar opozitën të mos lërë mandatet dhe të mos bojkotojë parlamentin.

Opozita ka qenë e paralajmëruar prej meje as të mos lërë mandatet, as për të bojkutuar parlamentin.

E kam kthyer unë opozitën kur ishte lëvizja studentore. Ju kam thënë të LSi çfarë dreq partie jeni ju, që nuk shkoni në parlament  të mbështesni studentët.

Nëse jeni të rinisë dhe të studentëve paraqisnëi amendamente në mbështetje të studentëve”, tha Meta.

LEXO EDHE:  Pasuria i “hëngri kokën”/ Bëmat e gjyqtarit, nga akuzat kundër Soros, tek përleshjet në gjykatë

LEXO EDHE:  Arsimi në Shqipëri/ Bledi Mane: Janë emëruar pedagoge k***at dhe budallaçkatNdërkaq ka theksuar edhe një herë se 25 prilli është një ndeshje e shitur dhe e trukuar.

Unë kisha problem në 25 prill, Gjykata do shkarkojë Metën se ka dhënë intervistë tek Cim Peka.

Ndeshja ishte shitur pa filluar.

Nuk ka njeri që nuk e di që kjo ndeshje ka qenë e shitur dhe e trukuar, si zgjedhjet e viteve të 2017, publiku i di të tëra tani. I di populli të gjitha”, është shprehur Meta./A.E- CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Socialistët nuk e përjashtojnë si mundësi/ Gati të zgjedhin një grua si presidente

Publikuar

-

Nga

Socialistët nuk e përjashtojnë si mundësi që në krye të shtetit të vendosin për herë të parë një grua.

Këtë e ka konfirmuar edhe kryeparlamentarja Lindita Nikolla. Ajo është shprehur se nuk përjashtohet si mundësi, por e rëndësishme është që të jetë një person me integritet moral dhe profesional.

Pyetjes nëse ka marrë një propozim për të qenë ajo presidente, në rast se Gjykata Kushtetuese shkarkon Metën, Nikolla përgjigjet:

“Jo asnjë propozim, jam duke ushtruar funksionet që më janë besuar si kryetare e Kuvendit. Jam e angazhuar për të përmbushur këtë besim të dhënë nga Partia Socialiste dhe deputetët e Kuvendit të Shqipërisë”, tha Nikolla.

Gjithashtu Nikolla ka folur për zgjedhjet e pjesshme vendore në 6 Mars, si dhe ka treguar se ku socialistët do të kenë përballjen më të fortë.

LEXO EDHE:  Video-“Mbreti i Futbollit”/ Meta mesazh për 10-vjetorin e ndarjes nga jeta të Panajot Panos

LEXO EDHE:  “Soros ideator i ndryshimit të kufijve të Kosovës”/ Rama i përgjigjet Berishës dhe Metës“Ju iu referuat Shkodrës, duke e evidentuar si bastion, patjetër Durrësi i cili është një qytet i madh me shumë kontribute dhe problematika”.

Përveç Lulzim Bashës, shumica socialiste do të ketë kundërshtar në zgjedhje dhe ish-kryeministrin Sali Berisha.

“Janë zgjedhje të lira, sa kohë që këto zgjedhje janë sipas ligjit patjetër janë të mirëkuptuar në atë që janë pjesë e konkurencës politike edhe në zgjedhjet lokale”, tha Nikolla.

“KQZ njeh ato parti që njeh dhe gjykata. Sot dhe gjithë ditën është i qartë spektri politik në vend sepse kjo është një normë që vendoset nga Gjykatat”, thekson Nikolla./A.E- CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Avokatja nxjerr zbuluar Bashën/ Kush ishin personat që mbushën sallën gjatë takimit në Korçë

Publikuar

-

Nga

cna politike

Pasditen e sotme, kryetari i shkarkuar Lulzim Basha mbajti një takim në qytetin e Korçës, ku u prit me protesta nga demokratët.

Teksa shprehej i emocionuar për pjesëmarrjen e demokratëve në këtë takim, ka dalë në pah një tjetër skandal e Bashës.

Tashmë Basha e ka bërë të udhës që sallën ta mbushë jo me demokratë por me socialiste dhe ish doganierë që sot janë deputetë.Avokatja Adriana Kalaja, ka publikuar disa foto nga takimi, ku nxjerr në fokus eksponentë që nuk janë të PD.

LEXO EDHE:  Situata nga përmbytjet/ Meta: Gjendja e rënduar, nevojitet urgjentisht ndërhyrja e shtetit

LEXO EDHE:  Ilir Meta dhe Mona po e çojnë Bashën drejt humbjes

Do të përgjigjet Lulzimi apo Babalja për këta doganierë-jo demokratë të cilët mbushën sallën në Korçë? Altin P..vazhdon mer rrogë nga Rama.   Të tjerët të lidhur me interesa korruptive me Bledionin.  6 marsi – fundi Llumzimsave. Shpërndajeni kush të mundet që publiku të njohë fytyrën e vërtetë të Llumzim Ramës”, shkruan Kalaja krahas fotove./ CNA.al

LEXO TE PLOTE