LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish Zv.drejtori i Përgjithshëm denoncon skandalet në zinxhirin drejtues të burgjeve 

25 Korrik 2019, 17:59, Aktualitet CNA

“Drejtori i Burgut, Shefi policisë, Shefi i Regjimit të Brendshëm, Shefi i Regjimit të Jashtëm, Shefi i Sektorit të Ligjit, Shefi i Çështjeve Shoqërore të Edukimit dhe Shëndetësis, Shefi i Personelit  tek Burgu 302 janë të gjithë të komanduar dhe jo të emëruar. Katër oficere policie të vendosur jashtë ligjit në poste drejtuese, po ashtu janë të komanduar, Zv.drejtor i Përgjithshëm i burgjeve, Drejtori i Burgut në Vlorë, në Rrogozhinë, në Korcë…”, denoncon Lefter Maliqi, ish zv.drejtor i Përgjithshëm i burgjeve, aktualisht deputet i listës së PD-së për qarkun e Beratit.

Denocimin rreth situatës skandaloze që e zotëron zinxhirin drejtues të burgjeve Maliqi e ka publikuar në faqen e vet në rrjetin social, ku i bën thirrje Ministres së Drejtësisë    të angazhohet në përmirësim të gjëndjes dhe të mos jetë “zëdhenëse e qeverisë”.

“Znj.Ministre e Drejtesise ose jep doreheqjen ose rri vetem zedhense e Qeverise per luften ndaj korrupsionit” e nis mesazhin e tij denoncues deputeti Maliqi, i cili pasi përmend vlerësimin e Departamentit Amerikan të Shtetit që e rreshton vendin tonë më të korruptuarin ne Ballkan e Europë, vijon denoncimin .

“…Shko ose verifiko skandalin e padëgjuar tek burgu 302 ne qender te Tiranes ku i gjithe zinxhiri drejtues i tij është i komanduar. Drejtori i burgut, shefi policise, shefi i regjimit te brendshem, shefi i regjimit te jashtem, shefi i sektorit ligjit, shefi i ceshtjeve shoqerore te edukimit dhe shendetesise, shefi i personelit tek 302 te gjithe te komanduar. 4 oficere policie te vendosur jashte ligjit ne poste drejtuese te komanduar, zvdrejtor i pergjithshem i burgjeve, drejtori burgut ne Vlore, ne Rrogozhine, ne Korce.

Drejtori Juridik komandohet një jurist i thjeshte, pezullohet jashte ligjit Shefi i Auditit, me komandim janë shume drejtues ne administraten e burgjeve, si ai i personelit, i DAP-it, i sektorit të paraburgimit, drejtori i Krujes, drejtori juridik, shantazhohen vartesit, konflikte me drejtorin profesionist te policise, fyerje e kercenime me e-mail trupes se policise… Pezullime, lirime, shkarkime, komandime, drejtim komisioni disiplinor…

Shtatë tendera ka bere deri tani drejtori Agim Ismaili, me ish nipin e tij ish Sekretar i Përgjithshëm i Ministrise se Rendit, miliona leke tender daje nip… Shume tendera te tjere presin ti behen, por për ta eshte vendosur para 2 muajsh fituesi. Skaner tek burgu i Fushe Krujes miliona leke e plot tendera te tjera disa te publikuara me pare. Shko e verifikoji znj. Ministre!  Melsi Beli eshte mik i afert i Drejtorit te Pergjithshem dhe atë e ka pas nën vartësi tek AKU, ku ishte me pare Drejtor, e mori nga AKU e emeroj pergjegjes ligjore dhe paturpesisht e komandon pergjegjes tek tenderat, prokurimet publike. Si thua znj. Ministre, a vjen ndopak era korrupsion e abuzimi…?

Ju liruat dhe burgoset ish drejtorin e pergjithshem Arben Cukon, qe jua la administraten me mbi 95% te afte profesionalisht, ju shkarkuat per pune te mire ish drejtorin e Pergjithshem Stefan Cipa, i cili e la model administraten, kurse skeni mundesi as ta kontrolloni, as ta urdheroni, as ta keshilloni drejtorin problematik, qe per 5 muaj shkaterroi dhe po shkaterron gjithcka, duke shkelur ligjet, duke marr kopetencat tuaja, duke shkelur te vetmen rregullore te brendshme te burgjeve. A e kuptoni qe spyet vartesi per ju, se e kane emeruar klanet mafioze prane Kryeministrit? Dhe pasuria marramendese e tij bashke me familjaret ju ben ju te pafuqishme per ta pasur nen vartesi zyrtare e ligjore… shkruan, ndër të tjera, deputeti Lefter Maliqi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga