LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkatërrohet banda shqiptare në Spanjë/ Pesë në pranga

27 Maj 2019, 17:23, Aktualitet CNA

Pesë shqiptarë, antarë të një bande në Madrid, kanë rënë në prangat e policisë pas një operacioni të koduar ?Operation Butrov?.

Të arrestuarit, të moshave 24 deri në 41 vjeç, akuzohen për grabitje të shumta të bëra në të gjithë territorin e Spanjës. Gjatë arrestimit atyre iu janë gjendur dokumenta identifikimi false, ndërsa mësohet se kishin dhe urdhra ekspulsi nga Spanja.

Grupi ishte specializuar në vjedhje anijesh industriale, shtëpi dhe bankomate. Vjedhja e këtyre të fundit bëri që ata të binin në gjurmët e Gardës Civile. Grabitjet e bankomatëve ishin bërë në Madrid,  Guipúzcoa, Ciudad Real dhe A Coruña.

Për arrestimin e grupit u desh bashkëpunimi i forcave policore nga rajone të ndryshme të Spanjës pasi lëvizja e shpeshtë e bandës krijonte vështirësi në gjurmimin e tyre./CNA.al

Lajmet e fundit nga