LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Iu bashkua protestës së studentëve/ Boçi i kundërpërgjigjet kritikëve

6 Dhjetor 2018, 10:35, Aktualitet CNA
Iu bashkua protestës së studentëve/ Boçi i

Ditën e sotme, protestës së studentëve të Universitetit të Elbasanit i është bashkuar edhe deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi.

Zërave kritikë që i kanë kërkuar t?i qëndrojë larg protestave dhe të mos i ndosë politikisht, Boçi i është kundërpërgjigjur duke thënë se ka qenë kërkesa e vetë studentëve që ai t’u qëndront pranë.

Më tej demokrati ka zbuluar se ka pasur një takim të përfaqësuesve të studentëve me ato të Universitetit, por nuk kanë rënë dakord për një zgjidhje të ndërmjetme.

?Prej 30 vitesh jam pedagog i këtij universiteti. Kam pasur një kërkesë nga studentët që unë të jem i pranishëm dhe i mbështes ata.

Ekzistenca ime profesionale dhe akademike me detyron që të jem pranë studentëve. Jetën akademike dhe politike e kam pasur afër studentëve. Unë i përçmoj të gjitha interpretimet me sfond politik. Prania ime është si pjesë e stafit akademike.

Është zhvilluar një takim me studentët dhe përfaqësues të Universitet. Nuk kanë rënë dakord studentët për një zgjidhje të ndërmjetme, sepse zgjidhja e ndërmjetme nuk e shmang VKM. Kërkesat e studentëve janë edhe për përgjysminin e tarifave dhe përmirësimin e kushteve të konvikteve?,- tha Boçi./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga