LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjyqtari "dashnor" i Benit dhe Top Channel

26 Korrik 2018, 09:04, Aktualitet CNA

Televizioni Kombëtar, Top Channel, prej  disa kohësh, në mënyrë të paprecendetë ka nisur një fushatë të egër ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve të caktuar.

Topi sulmoi kë mundi, por Ardian Dvoranin e Gjykatës së Lartë nuk e përmendi.

Duket, se pazaret me Drejtorin e Përgjithshëm të Top Channel Ben Blushi, kanë aministuar nga raportimi, pavarësisht bëmave gjyqtarin Ardian Dvorani.

Para pak ditësh, Blush i Topit u zu  mat në një nga kafet e kryeqytetit me gjykatësin Ardian Dvorani

Kujtojmë se Dvorani ishte pjesë e trupi gjykues,  që po shqyrton çështjen e pronësisë së Top Channel në Gjykatën e Lartë.

Dhe takimi mes Blushit e Dvoranit,  ka ndodhur më datë 24 maj,  pikërisht një ditë para seancës  gjyqësore për pronësisë së Top Channel mes Vjollca Hoxhës e fëmijët e saj kundër  dy aksionerëve të tjerë, Aurel Baçi dhe Albert Sino.

Mediat kanë raportuar se në datën e gjyqit, më 25 Maj, në seancë është paraqitur gjyqtari Ardian Dvorani, ndërsa pala kundërshtare me Vjollca Hoxhën në gjyq, pretendon se Dvorani ka kërkuar të imponojë prezencën e tij në gjyq, sepse ai nuk ishte shortuar dhe nuk ishte zgjedhur me procedurë anëtar i trupës, për zëvendësimin e Medi Bicit.

Por ndërsa gjyqtari Dvorani ka tentuar më datën 25 Maj të imponohet si pjesë e trupës gjykuese, fotoja e datës e datës 24 Maj, në të cilën është fiksuar takimi i përzemërt Blushi-Dvorani, thotë të kundërtën.

Dyshohet se reagimi i Dvoranit, sikur po imponohet, ëhstë pjesë e pazarit me Blushin.

Fushata e Blushit në Top-Channel nuk është mjaftuar vetëm me kronikat intimiduese, ndaj gjyqtarëve që nuk i blen dot, por ka vijuar edhe më tej.

vijoi dhe dje me një kronikë intimiduese ndaj gjyqtarit Shkëlzen Selimi.

Top-Televizioni kombëtar parimor, përveçse u kap mat, dje cesuroi edhe zërin e Opozitës.

Topi ka çensuruar plotësisht opozitën, duke mos transmetuar asnjë sekondë nga aktiviteti i Partisë Demokratike, në lidhje me vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit.

Ky veprim ka çuar në reagimin e Partisë Demokratike.

? Qëndrimi i opozitës për klimën armiqësore ndaj biznesit, për  zhbërjen e reformës në drejtësi nga Edi Rama dhe kthimin e  vettingut në proces politik që konfirmon gjyqtarë të korruptuar dhe në shërbim të Edi Ramës, siç ishte sot rasti i Ardian Dvoranit, janë çështje me interes shumë të lartë publik, por të çensuruar nga televizioni kombëtar Top Channel?, thuhet në reagimin e PD ?së./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga