LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Gjashtë mënyra për të shmangur djersitjen e këmbëve

25 Korrik 2017, 20:13, Kuriozitete CNA

Era e keqe e këmbëve është një dukuri fiziologjike e trupit që shqetëson shumë njerëz. Ju mund të ndiheni shumë keq kur i hiqni këpucët nga era e keqe dhe djersitja.

Djersitja e këmbëve mund të jetë e papërshtatshme, por djersitja e vazhdueshme nga i nxheti është akoma më e vështirë. Asnjë nga ju nuk do të donte të shkojë diku me këmbë të djersitura, apo jo? Këmbët djersiten sepse përqëndrimi më i lartë i gjëndrave të djersës mund të fokusohet në këmbët tona.Qëllimi natyral i gjëndrave të djersës është të sigurojë lagështi ndaj lëkurës që avullohet për të na ndihmuar në ftohje. Është mënyra e trupit tonë për të rregulluar temperaturën e trupit.

Më poshtë po iu tregojmë disa mënyra se si të hiqni erën e pakëndshme të këmbëve.

Bleni këpucë lëkure
Këpucët e tilla mund të jenë ndoshta më të shtrenjta dhe të ju kushtojnë shumë, por këmbët do të ju faleminderojnë për faktin se mbesin të freskët dhe të thatë. Lëkura është material fleksibël dhe që lejon marrjen e ajrit duke mos lejuar djersitjen.

Ndërroni këpucët më shpesh
E dimë se ndonjëherë mund të ngecni me një palë këpucë sepse i keni shumë të përshtatshme, por veshja e shpeshtë e këpucëve të njejta nuk lejon që të ketë ajër brenda, andaj është mirë t?i ndërroni herë pas here.

Lini hapësirë tek këpucët
Nëse këpucët tuaja janë shumë të shtrënguara, mos lejoni ti ndrydhni tepër sepse humbisni kështu përshtatshmërinë në të lëvizurit, andaj edhe caktoni numrin e duhur të këpucëve.

Vishni çorape sezonale
Nuk ka asnjë arsye të vishni çorape të trasha në mesin e sezonit të verës. Kështu këmbët tuaja do të jenë shumë të ngrohta. Sigurohuni që të vishni çorape të përshtatshme për mjedisin, motin dhe aktivitetin në të cilin jeni.

Përdorni deodorant për këmbë
Kjo ndoshta mund të mos tingëllojë aq tërheqëse, por mund të bëjë vërtetë ndryshim dhe të jap efekt në aromën e këmbëve tuaja. Nëse nuk keni deodorant të caktuar për këmbë, mund të fërkoni me pak alkol dhe një leckë pambuku, pastaj të freskoni këmbët duke i dezinfektuar dhe mbajtur freskët.

Qëndroni të hidratuar
Pirja e mjaftueshme e ujit është një mënyrë e shkëlqyer për të zvogëluar gjasat e djersitjes së këmbëve. Kur trupi juajë shtë hidratuar tërësisht, atëherë e ka më të lehtë të rregullojë temperaturën e trupit, prandaj ka më pak gjasa për djersitje, shpjegon pediatrja në fjalë./CityNews

Lajmet e fundit nga