LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pakistan/Ekzekutohen me varje 12 të dënuar

17 Mars 2015, 09:30, Kosova & Bota CNA

Pakistani ka ndërmarrë një valë ekzekutimesh me varje, 12 persona, që përbën numri më të madh të njerëzve të ekzekutuar për një ditë. Ekzekutimet u zbatuan për herë të parë që kur u shfuqizua moratoriumi jozyrtar për dënimin me vdekje në muajin dhjetor.

Një zëdhënës i Ministrisë së brendshme të Pakistanit tha se ata që sot janë ekzekutuar me varje nuk ishin vetëm ?terroristë?, por vrasës të dënuar dhe të tjerë, që kanë kryer ?krime të tmerrshme?.

Kryeministri i Pakistanit, Nawaz Sdharif, faktikisht e ka tërhequr moratoriumin për dënim me vdekje më 17 dhjetor, një ditë pasi talibanët e armatosur pakistanezë e sulmuan një shkollë, duke i vrarë më se 150 vetë, shumica prej tyre fëmijë.
Prej atëherë janë ekzekutuar me varje 27 persona të dënuar, shumica prej tyre të dënuar si militantë të përfshirë në krime terroriste.

Lajmet e fundit nga