LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tikrit/ Rrafshohet me tokën varri i Sadam Husein

16 Mars 2015, 10:15, Kosova & Bota CNA

Varri i ish-liderit të rrëzuar të Irakut, Saddam Hussein pothuajse është rrafshuar me tokën në luftimet që janë suke u zhvilluar në Tikrit.
Pamje të filmuara nga Associated Press tregojnë mbetjet e mazoleumit, dikur të lavdishëm, në fshatin al Auaja e prej tij kanë mbetur vetëm disa shtylla.

Forcat irakene dhe milicitë shiite të mbështetura nga Irani po luftojnë për të larguar militantët e Shtetit Islamik nga Tikriti.
Vitin e kaluar, popullsia lokale sunite tha se e kishte zhvendosur trupin e Sadamit dhe e kishte dërguar një një vend sekret.

Lajmet e fundit nga