LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Siri, katër vjet nga nisja e konfliktit, vendi ndjen rrënimin

15 Mars 2015, 11:56, Kosova & Bota CNA

Konflikti në Siri hyn në vitin e pestë, ndërsa mbushen plot katër vjet nga nisja e luftimeve gjatë të cilave vendi është shkatërruar e njerëzit janë shpërndarë. Konflikti ka ndryshuar prej kohës kur nisi dhe është bërë më kompleks me hyrjen në lojë të faktorëve të tjerë, që nga Shteti Islamik, luftëtarët e huaj dhe sulmet ajore të koalicionit ndërkombëtar.
Kostoja në jetë njerëzor dhe rrënimi i qyteteve nuk mund të matet, ndërsa qytete antikë si ai i Aleppos kanë lagje të tëra të rrafshuara, e vite të tëra pune e përpjekjesh të popullsisë janë fshirë sikur të mos ishin. Edhe nëse luftimet do të ndaleshin tani, do të duhen vite e vite të tëra për të marrë veten nga kjo luftë civile.
?Shpresoj që të shkoj në shkollë, Do t?i lutem zotit të jem i pari në vitin e dytë të shkollës dhe ta bëjë të lumtur tim atë, që është në parajsë?, thotë një djalë i vogël sirian.
Askund në Siri nuk ka siguri, pasi luftimet janë zhvendosur edhe në periferitë e kryeqytettrit Damaskut. Gjithë ky shkatërrim dhe bilanc katastrofik viktimash duket se nuk ekanë cënuar regjimin e Asad që vijon të dominojë skenën politike siriane.

19:38 Kosova & Bota

Klimë e kontaminuar

Nga Alexander KudascheffQëkurse ka marrë postin kryeministri...

Lajmet e fundit nga