LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Cikloni Pam, mbeten të pastrehë me mijëra persona

15 Mars 2015, 08:39, Kosova & Bota CNA

Presidenti i Vanuatu, njoftoi se shumë nga njerëzit e tij janë të pastrehë pas ciklonit monstër që goditi kombin e ishujve të Paqësorit.
Baldwin Lonsdale tha se cikloni Pam ka shkatërruar pjesën më të madhe të ndërtesave në kryeqytetin Port Vila, përfshirë shkolla dhe klinika. Gjendja e emergjencës është shpallur në shtetin e vogël me 267 mijë njerëz, të shpërndarë në 65 ishuj.
Të paktën tetë persona kanë humbur jetën, po ka druajtje se bilanci mund të rritet me shpejtësi ndërsa ekipet e shpëtimit arrijnë në ishuj për të kontrolluar rrënojat.
Me mijëra njerëz e kaluan natën në streha të përkohshme të ngritura nëpër shkolla.

19:38 Kosova & Bota

Klimë e kontaminuar

Nga Alexander KudascheffQëkurse ka marrë postin kryeministri...

Lajmet e fundit nga