LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Mustafa: Në prill do të kompletohet bordi i AKP-së

14 Mars 2015, 21:05, Kosova & Bota CNA

ryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, deklaroi sot se, bordi i Agjencisë Kombëtare të Privatizimit (AKP) do të kompletohet gjatë muajit prill.

Sipas KosovaPress, këtë premtim ai e bëri gjatë vizitës në Komunën e Gjakovës. Mustafa tha se, Gjakova ka përparësi sa i përket projekteve zhvillimore pasi është vend kufitar. Ai premtoi që sapo të kompletohet, bordi i AKP-së do të shqyrtojë kërkesat e Komunës së Gjakovës.

Në takimin me Kryetaren e Komunës Mimoza Kusari ? Lila u bisedua për procesin zhvillimor të kësaj komune dhe reformat ekonomike. Ajo e informoi Mustafën për planet dhe nevojat e Komunës së Gjakovës.
Kusari ? Lila rikujtoi se kërkesa e Komunës që ajo udhëheq për Zonën Industriale është ende aktive dhe theksoi domosdoshmërinë që Qeveria sa më parë të vendos për Bordin dhe të ardhmen e Agjencisë së Privatizimit.

?Qeveria e Kosovës është duke marrë hapat konkret në rritjen e investimeve në Kosovës, në përmirësimin e politikave për një mjedis afarist të mirëfilltë dhe natyrisht të gjitha këto do të kenë ndikim të veçantë edhe në zhvillimin lokal. Komuna e Gjakovës ka kërkesa të veçanta që kanë të bëjnë me krijimin e një infrastrukture për Zonën Ekonomike të Gjakovës?, tha ajo.

Kryeministri Mustafa nga ana e tij foli për reformën ekonomike dhe planet e Qeverisë për përmirësimin e ligjit për investimet e huaja, pakon fiskale, ligjin për ndërmarrje publike.

?Gjakova duhet të ketë përparësi sepse është një vend kufitar. Para së gjithash duhjet të krijojmë kushte që objektet ekonomike që janë këtu, pasuritë ekonomike, të funksionalizohen dhe të vihen në shërbim të punësimit dhe të zhvillimit ekonomik, pa marrë parasysh aspektin pronësor të tyre?, tha Mustafa.

19:38 Kosova & Bota

Klimë e kontaminuar

Nga Alexander KudascheffQëkurse ka marrë postin kryeministri...

Lajmet e fundit nga