LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Brazil/Qindra mijë njerëz në rrugë kundër presidentes

16 Mars 2015, 10:11, Kosova & Bota CNA

Qindra mijëra qytetarë kanë marshuar në 50 qytete në të gjithë Brazilin
duke kërkuar hetimin e presidentes, Dilma Rousseff, rreth një skandali korrupsioni.
Protesta më e madhe ka ndodhur në Sao Paolo, ku 210 mijë veta janë mbledhur në rrugën qëndrore, derisa protesta të mëdha janë mbajtur edhe në Brasilia, Rio de Zhaniero dhe Porto Alegre.
Rousseff është vendosur nën kritika rreth akuzave se përafërsisht 800 milionë dollarë janë dhënë ryshfet për kompaninë e energjisë, Petrobas nga kompanitë e mëdha të ndërtimit dhe firmat inxhinierike në këmbim të kontratave të fryra nga Petrobas.

Disa zyrtarë të lartë të Petrobasit janë arrestuar derisa dhjetëra pjesëtarë të Kongresit kombëtar dhe pjesëtarë të qeverisë aktuale dhe qeverisë së kaluar janë duke u hetuar.

Lajmet e fundit nga