LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Egjipt/Dënohet me vdekje kreu i Vëllazërisë Muslimane

16 Mars 2015, 19:22, Kosova & Bota CNA

Një gjykatë në Egjipt ka dhënë dënime me vdekje për liderin e lëvizjes Vëllazëria Muslimane dhe 13 anëtarë të saj, raportoi media shtetërore.

Mohammed Badie dhe disa anëtarë të tjerë të rëndësishëm të grupit u gjetën fajtorë për planifikimin e sulmeve ndaj shtetit.

Badie është përfshirë në disa procese gjyqësore, dhe është dënuar edhe më parë me vdekje, edhe pse dënimet më pas janë shndërruar në burg të përjetshëm.

Qeveria e Egjiptit e shpalli Vëllazërinë Muslimane grup terrorist në vitin 2013.

Lajmet e fundit nga