LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rusi/Flota e Veriut në gatishmëri të plotë ushtarake

16 Mars 2015, 11:07, Kosova & Bota CNA

Presidenti rus Vladimir Putin njoftohet se ka vendosur marinën ruse në gatishmëri të plotë ushtarake, në Arktik si pjesë e stërvitjeve të ëmdha ushtarake që po kryhen në zonë. Njoftimi vjen mes spekulimeve të forta për shëndetin dhe vendndodhjen e presidentit.

Gjithsesi, strëvitjet e marinës përfshijnë 56 luftëanike, avionë dhe 38 mijë trupa. Ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, i cituar nga agjencia RIA Novosti, ka thënë se Flota e veriut, njësi ajrore dhe njësi të blinduara marrin pjesë në stërvitje.

Stërvitja vjen në një kohë që tensioni me NATO mbetet i lartë për shkak të përfshirjes së Rusisë në krizën në lindje të Ukrainës, ku mbetet në fuqi një marrëveshje e brishtë paqeje mes separatistëve dhe trupave të Kievit.

Lajmet e fundit nga