LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tre adoleshentët britanike të ISIS, në hetim për terrorizëm

16 Mars 2015, 12:48, Kosova & Bota CNA

Tre adoleshentët britanikë qu u ndaluan në Stamboll pasi op përpiqeshin të udhëtonin drejt Sirisë, jaën liruar me kusht. Arrestimi i tyre u kery nën dyshimin se ata po udhëtonin në Siri për t?u bashkuar me militantët islamikë. Dy 17-vjeçarë dhe një tjetër 19-vjeç, sipas Policisë Metropolitane, u arrestuan ?nën dyshimin e përgatitjes së akteve terroriste.

Hetimi nisi të premten, pasi policia mësoi se dy nga të rinjtë rezultonin të zhdukur dhe besohej se ishin duke udhëtuar drejt Sirisë. Ata po udhëtonin së bashku me 19-vjeçarin, për të cilin ka dyshime se është rekrutues.
Autoritetet britanike e ndanë informacionin në lidhje me adoelshentët me zyrtarët turq, dhe atë natë kur adoleshentët mbërritën në Stamboll me anë të një fluturimi tranzit nga Barcelona e Spanjës, u ndaluan.

Lajmet e fundit nga