LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

ISIS rrëmben 20 punonjës të huaj nga spitali në Sirte

17 Mars 2015, 10:42, Kosova & Bota CNA

Militantët e Shtetit Islamik kanë rrëmbyer 20 punonjës mjekësorë që ushtronin detyrën në spitalin Ibn Sina në Sirte të Libisë, gjatë një sulmi që ndërmorrën mbi këtë institucion. Burime zyrtare të spitalit, një grup prej më shumë se 30 personash të armatosur nga Shtetin islamik sulmuan spitalin ndërsa një autobuz priste përpara hyrjes për të transportuar punonjsit, të cilët nuk janë libianë, drejt kryeqytetit të vendit, Tripoli. Pjesa më e madhe e të rrëmbyerve janë nga Filipinet. Mes të tjerëve ka nga Ukraina, India dhe Serbia, thanë zyrtarë të spitalit. ata besojnë se militantët e Shtetit Islamik nuk donin që stafi të alrgohej ng qyteti për shkak se përbëjnë të vetmet stafe mjekësore dhe militantët kishin nevojë për ta që të kujdesen për të plagosurit e grupimit.
Sirte shtrihet në mesin e distancës që ndaj Tripolin me bengazin, qyteti ishte bastioni i fundit i besnikëve të ish-kolonel Muamar Gedafit gjatë luftës civile në Libi e Gadafi u vra pikërisht në këtë qytet.

Lajmet e fundit nga