LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tragetet nisin udhëtimet, anijet e peshkimit “të paralizuara”/ Kushtet e motit, drejt përmirësimit

22 Nëntor 2022, 09:53, Sociale CNA

Tragetet nisin udhëtimet, anijet e peshkimit “të

Tragetet që operojnë me linjën Durrës-Bari dhe anasjelltas, kanë mbërritur në Portin e Durrësit sipas parashikimeve.

Nisjet mbrëmjen e kaluar nga të dyja anët e Adriatikut janë bërë më herët se parashikimi, me qëllim mbërritjen më herët në Portin e Durrësit/Barit, kjo si rrjedhojë e masava të marra nga autorietet detare dhe njoftimit për rritjen e forcës së detit, erës dhe lartësisë së dallgëve në det të hapur.

Kështu njofton Autoriteti Portual mëngjesin e sotëm.

Lundrimi vijon të mbetet i pezulluar për peshkarexhat deri në një urdhër të dytë për përmirësim të kushteve të motit.

Njoftimi Autoritetit Portual Durrës:

Nisur nga motit i paqëndrueshëm që ka përfshirë Gjirin e Durrësit, në Portin e Durrësit situata paraqitet si më poshtë vijon, :

Janë marrë të gjitha masat për sigurimin e anijeve që ndodhen të akostuara në kalatat portuale.

Tragetet që operojnë me linjën Durrës-Bari dhe anasjelltas, kanë mbërritur në Portin e Durrësit sipas parashikimeve.

Nisjet mbrëmjen e kaluar nga të dyja anët e Adriatikut janë bërë më herët se parashikimi, me qëllim mbërritjen më herët në Portin e Durrësit/Barit, kjo si rrjedhoje masava të marra nga autorietet detare dhe njoftimit për rritjen e forcës së detit, erës dhe lartësisë së dallgëve në det të hapur (DPD, 21.11.2022.

Duke filluar nga mesnata era do të jetë me drejtim Jug-JugPerëndim. Forca e detit do të jetë 8-9bft , shpejtësia e erës 15-28m/s dhe lartësia e dallgës do të jetë nga 1.8-3.50).

Anijet e peshkimit nuk kanë vijuar aktivitetin e tyre deri në një urdhër të dytë për përmirësim të kushteve të motit.

Përmirësimi i kushteve të motit pritet pas orës 10:00 të datës 23 nëntor 2022 dhe deri atëherë jemi në monitorim të vazhdueshëm të situatës deri në rikthimin në normalitet./CNA.al

Lajmet e fundit nga