LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Reshjet e shiut në të gjithë vendin rikthehen pasdite/ Temperaturat bien ndjeshëm

22 Nëntor 2022, 08:06, Sociale CNA

Reshjet e shiut në të gjithë vendin rikthehen pasdite/

Territori shqiptar gjatë paradites do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, ku më të dukshme kthjellimet pritet të jenë në ultësirën perëndimore.

Por pjesa e dytë e ditës do të sjellë shtim të vranësirave, duke gjeneruar reshje shiu në të gjithë vendin, deri natën vonë ku pritet intensifikim i reshjeve të cilat do të sjellin dhe problematika me vërshimin e ujit kryesisht në ultësirën perëndimore.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulen në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 3°C deri në 16°C.

Era do të fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi 65 km/h nga drejtimi jugor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 5 ballë.

Ndërsa nesër me 23 nëntor 2022, sipas MeteoAlb, paraditja në vendin tonë do të sjellë vranësira të dendura të cilat do të gjenerojnë reshje shiu të konsiderueshme kryesisht në zonat veriore dhe jugore.

Parashikohet që orët e pasdites të sjellin përmirësim gradual të kushteve të motit. Duke lënë reshje të izoluara vetëm në zonat malore.

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjesi, por do të rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 2°C deri në 17°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 50 km/h nga drejtimi kryesisht jugperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 4 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga