LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shkenca bëri mrekullinë/ Çifti bëhen prindër përmes embrioneve të ngrira 30 vite më parë

22 Nëntor 2022, 14:26, Sociale CNA

Shkenca bëri mrekullinë/ Çifti bëhen prindër

Një çift ka mirëpritur binjakët e lindur nga embrionet më të gjata të ngrira që kanë rezultuar në një lindje të gjallë.

Binjakët Lydia dhe Timothy Ridgeway lindën më 31 tetor në Oregon nga embrione të ngrira më 22 prill 1992. Për gati 30 vjet, embrionet u mbajtën në një laborator të fertilitetit në Bregun Perëndimor deri në vitin 2007, kur çifti anonim i martuar që krijoi embrionet dhuroi ato në Qendrën Kombëtare të Dhurimit të Embrioneve (NEDC) në Knoxville, Tennessee.

Sipas NEDC, binjakët Timothy dhe Lydia kanë vendosur një rekord të ri për transferimin e embrionit më të gjatë të ngrirë që rezulton në një lindje. Rekordi i mëparshëm u vendos gjithashtu nga qendra me bazë në Knoxville në vitin 2020, kur një fëmijë kishte lindur nga një embrion 27-vjeçar dhe motra e saj lindi nga një embrion që ishte ngrirë për 24 vjet.

NEDC është një organizatë jofitimprurëse e bazuar në besim, e cila përdor një proces mjekësor të njohur si dhurimi i embrionit. Ky proces ndodh kur një çift që përdor fekondimin in-vitro ( IVF ) ka bërë më shumë embrione (vezë të fekonduara) sesa kanë nevojë. Embrionet shtesë ose mund të kriopservohen (ngrihen) për përdorim në të ardhmen, të dhurohen për kërkime, ose t'u dhurohen njerëzve që dëshirojnë të përjetojnë shtatzëninë dhe lindjen e një fëmije.

Rachel dhe Philip Ridgeway ishin vetëm tre dhe pesë vjeç, respektivisht, kur binjakët e tyre u konceptuan nga një çift anonim i martuar duke përdorur IVF. Burri ishte rreth të 50-ave në kohën kur u ngjizën dhe ata përdorën një dhurues vezë 34-vjeçar.

Kur kërkuan bazat e të dhënave të donatorëve të vezëve, Ridgeways shikuan në mënyrë specifike një kategori të quajtur "konsiderim i veçantë", që do të thoshte se kishte qenë e vështirë të gjeheshin marrës për këto embrione. Baza e të dhënave nuk renditi se sa kohë janë ngrirë embrionet, por shfaqi një numër donatori.

Ridgeways supozoi se embrionet e listuara me numrat e hershëm të donatorëve ishin ngrirë më gjatë. Ajo që ata nuk prisnin ishte të takonin embrionet më të vjetra të ngrira të regjistruara.

"Ne nuk po kërkonim të merrnim embrionet që janë ngrirë më gjatë në botë," tha Philip për CNN . "Ne thjesht donim ata që kishin pritur më gjatë."


“Duke hyrë në këtë, ne e dinim se mund t'i besonim Perëndisë që të bënte gjithçka që ai kishte planifikuar sovranisht dhe se mosha e tyre me të vërtetë nuk kishte asnjë faktor. Ishte vetëm një çështje nëse kjo ishte apo jo në planet e Zotit,” tha Rachel.

NEDC-ja e udhëhequr nga të krishterët i referohet dhurimit të embrionit si " birësim i embrionit "; megjithatë, ekspertët kanë sqaruar se kjo procedurë mjekësore nuk duhet të ngatërrohet me birësimin. Një raport i vitit 2016 nga Komiteti i Etikës i Shoqatës Amerikane për Mjekësinë Riprodhuese (ASRM) zbuloi se "zbatimi i termit 'birësim' për embrionet është i pasaktë, është mashtrues dhe mund të vendosë barrë mbi marrësit dhe duhet të shmanget".

Ndërsa disa grupe i janë referuar dhurimit të embrionit si birësim embrioni, konteksti është "mashtrues" sepse ai "përforcon një konceptim të embrionit si një qenie ligjore plotësisht e drejtë dhe mund të çojë në një sërë procedurash ligjore që lidhen me birësimin e fëmijëve të lindur. që nuk janë të përshtatshme dhe që rëndojnë padrejtësisht marrësit”, thuhet në ASRM./CNA.al

Lajmet e fundit nga