LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

6 këshilla të vlefshme/ Si mund të shmangim shpërthimin e zjarreve

3 Korrik 2022, 14:26, Sociale CNA
6 këshilla të vlefshme/ Si mund të shmangim shpërthimin e
Foto ilustruese

Me ardhjen e stinës së verës, janë shtuar edhe zjarret në të gjithë territorin e Shqipërisë.

Duke marrë shkas nga situata e zjarreve, Instituti i Shëndetit Publik ka dhënë disa këshilla për qytetarët se si mund të shmanget shpërthimi i flakëve.

6 këshillat e ISHP-së:

Zjarret shpërthejnë nga pakujdesia, por ato shmangen nëse nuk...

• hedhim cigaret e ndezura në mjedise të hapura,

• djegim barin, bimësitë e ulëta dhe plehrat në ambiente të hapura, në mjedise urbane apo në sipërfaqet e punueshme në afërsi të pyllit,

• ndezim skarën në mjedis të hapur, në afërsi të pyllit ose në afërsi të barit dhe degëve të thata,

• bëjmë punime në vende të hapura, pasi ato mund të shkaktojnë zjarre,

• lini plehrat në pyll, ekziston mundësia e vetëndezjes,

• pini duhan gjatë korrjes së të mbjellave.../ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga