LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë duhet të hani në mëngjes, drekë dhe darkë për të ulur rrezikun e Alzheimerit

6 Dhjetor 2023, 19:12, Shëndeti CNA
Çfarë duhet të hani në mëngjes, drekë dhe
Foto ilustruese

Shkencëtarët kanë zbuluar se çfarë duhet të hani për mëngjes, drekë dhe darkë për të ulur rrezikun e sëmundjes Alzheimer.

Respektimi i një diete mesdhetare ose tradicionale kineze, japoneze ose indiane mund të zvogëlojë shanset për të zhvilluar gjendjen e grabitjes së kujtesës, zbuloi një studim.

Duke u dhënë përparësi ushqimeve me bazë bimore dhe peshkut mbi mishin dhe yndyrnat, të cilat janë më të zakonshme në një dietë perëndimore, ndihmon në uljen e rrezikut, zbuluan studiuesit amerikanë.

Perimet me gjethe jeshile, frutat dhe perimet shumëngjyrëshe, bishtajoret si fasulet, arrat, acidet yndyrore omega-3 dhe drithërat ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjes.

Ju gjithashtu duhet të përpiqeni të zvogëloni sasinë e ushqimit ultra të përpunuar që hani nëse dëshironi të zvogëloni shanset tuaja për Alzheimer.

Çfarë duhet të ha për mëngjes drekë dhe darkë për të ulur rrezikun e Alzheimerit?

Mëngjesi

Fillimi i ditës me një kafe është një ide e mirë nëse doni të mbroheni nga demenca, sipas studimit.

Dreka

Dreka është një shans i shkëlqyeshëm për të marrë zarzavate me gjethe dhe vaj ulliri me sallata.

Darka

Sigurohuni që të përdorni shumë domate dhe hudhër./ CNA

Lajmet e fundit nga