LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A na ndihmon avokado të humbim kilogramët e tepërt?

3 Dhjetor 2023, 15:25, Shëndeti CNA

A na ndihmon avokado të humbim kilogramët e tepërt?

Në përpjekjen tonë për të humbur kilogramët e tepërt, do të na duhet të ripërcaktojmë zakonet tona të përditshme, duke përfshirë edhe ushqimin.

Përveç kontrollit të kalorive, të porcioneve dhe përgatitjes së ushqimit të shëndetshëm, duhet të dini se cilat ushqime të përfshini në listën tuaj të blerjeve.

Frutat dhe perimet dihet se ndihmojnë në humbjen e peshës, por jo të gjitha kanë të njëjtën vlerë ushqyese dhe jo të gjitha ndikojnë në përpjekjet tuaja për të humbur peshë në të njëjtën mënyrë.

Avokadot janë njëri nga ushqimet që duhet të fusni në listë.

Avokadot janë një burim i shkëlqyer i yndyrave omega-3 dhe fibrave, një kombinim i fuqishëm që ndihmon në stabilizimin e sheqerit në gjak dhe si rrjedhojë ju ndihmon të keni energji gjatë gjithë ditës.

Avokado sjell tretje të ngadaltë dhe ju bën të ndiheni më të ngopur për një kohë më të gjatë. Gjithashtu redukton dëshirën e fortë për ushqime të shpejta.

sipas analizave shkencore, njerëzit që konsumonin avokado kishin një peshë trupore më të ulët në krahasim me ata që nuk i hanin.

Përveç përfitimeve të humbjes së peshës, avokado konsiderohet një "superfuqi ushqyese" falë përmbajtjes së lartë të antioksidantëve natyralë.

Megjithatë  pasi rekomandon edhe një dietë të ekuilibruar dhe të shëndetshme./ CNA

Lajmet e fundit nga