LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Antibiotikët pa recetë, OBSH: E rrezikshme, i përdorin 33% e njerëzve në Europë

26 Nëntor 2023, 16:25, Shëndeti CNA
Antibiotikët pa recetë, OBSH: E rrezikshme, i përdorin 33% e
Foto ilustruese

Një e treta e njerëzve në 14 vende të Ballkanit Perëndimor, Kaukazit dhe Azisë Qendrore përdorën antibiotikë pa recetë mjekësore. Këto janë të dhënat e një sondazhi të publikuar të mërkurën nga Rajoni Evropian i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Sondazhi përfshiu 8221 pjesëmarrës, gjysma e të cilëve raportuan se kishin marrë antibiotikë oralë në 12 muajt e fundit.

Pjesëmarrësit ishin nga Shqipëria, Armenia, Azerbajxhani, Bjellorusia, Bosnja dhe Hercegovina, Gjeorgjia, Kazakistani, Kirgistani, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut, Moldavia, Taxhikistani, Turqia dhe Uzbekistani.

Arsyet më të zakonshme të përmendura për marrjen e antibiotikëve ishin ftohja, simptoma të ngjashme me gripin, dhimbje të fytit dhe kolla. Këto shpesh shkaktohen nga viruse të paprekura nga antibiotikët.

Në të 14 vendet, një e treta e të anketuarve  apo 30% konsumuan antibiotikë pa recetë mjekësore, në dallim nga 8% e banorëve në Bashkimin Evropian të anketuar në një anketë të ngjashme në 2022.

Në disa vende, më shumë se 40% e antibiotikëve janë marrë pa këshilla mjekësore.

"Ekspertiza mjekësore është thelbësore për të bërë një diagnozë të saktë dhe për të përcaktuar nëse antibiotikët janë kursi i duhur i trajtimit," theksoi OBSH Europe.

Për disa vite, OBSH ka kërkuar përdorimin e kujdesshëm të antibiotikëve pasi patogjenët po zhvillojnë gjithnjë e më shumë rezistencë ndaj tyre, e njohur si rezistenca antimikrobike (AMR).

Kjo javë është Java Globale e Ndërgjegjësimit për AMR. AMR shkakton rreth pesë milionë vdekje në vit, me më shumë se gjysmë milioni vdekje që ndodhin në Rajonin Evropian të OBSH-së, i cili përfshin 53 shtete anëtare në Evropë dhe Azinë Qendrore.

Llojet e ndryshme të antimikrobikëve – si antibiotikët për bakteret, antiviralët për viruset dhe antimykotikët për kërpudhat – synojnë lloje specifike të mikroorganizmave. Ndërsa AMR është një fenomen natyror, zhvillimi dhe përhapja e superbaktereve po përshpejtohet nga keqpërdorimi i antimikrobikëve, duke i bërë infeksionet më sfiduese për t'u trajtuar në mënyrë efektive.

"Realiteti alarmant është se, pa ndërhyrje të menjëhershme, AMR mund të rezultojë në deri në 10 milionë vdekje në vit deri në vitin 2050. Për më tepër, kjo barrë bie në mënyrë disproporcionale mbi vendet me të ardhura të ulëta dhe mesatare, duke përkeqësuar pabarazitë shëndetësore globale," sipas OBSH-së në Evropë.

"Ky hulumtim tregon qartë nevojën për edukim dhe rritje të ndërgjegjësimit. Të gjitha vendet në rajonin tonë kanë rregullore për të mbrojtur antibiotikët e çmuar nga keqpërdorimi, për shembull, parandalimi i shitjeve pa recetë pa recetë. Zbatimi i këtyre rregulloreve do të zgjidhte shumicën e keqpërdorimeve të antibiotikëve midis njerëzve.", - tha Robb Butler, Drejtor i Divizionit të Sëmundjeve Transmetuese, Mjedisit dhe Shëndetit të OBSH-së për Evropën./ CNA

Lajmet e fundit nga