LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nuk kanë mundësi kurimi”/ Mjeku bullgar: Çdo vit 960 persona humbin jetën nga kanceri i mushkërive

17 Nëntor 2023, 11:27, Shëndeti CNA
“Nuk kanë mundësi kurimi”/ Mjeku bullgar: Çdo vit
Foto ilustruese

Mjeku bullgar, Slaveyko Djambazov, ka folur me shifra duke zbuluar se rreth 960 persona, ndërrojnë jetën çdo vit në Shqipëri nga kanceri i mushkërive.

Gjatë një interviste në "Euronews", mjeku tha se kjo vjen si pasojë se shumica e shqiptarëve nuk kanë mundësi për t'u kuruar.

Ai tha se një nga shkaktarët kryesorë të kësaj sëmundje është duhani, duke këshilluar se duhet shmangur.

“Të dhënat janë publike dhe janë të dhëna, të cilat unë i kam marrë edhe nga persona me të cilët kam kontaktuar. 960 persona vdesin nga kanceri i mushkërive në Shqipëri çdo vit. Jam përpjekur ta shoh edhe në aspektin ekonomik këtë situatë.

Fakti që në Shqipëri mungojnë disa ilaçe, ndikon në shoqërinë shqiptare. Ka disa rrugë të caktuara dhe mënyra që njerëzit mund të kenë akses në disa ilaçe, në mënyrë që të kurojnë sëmundjen e tyre. Numri i pacientëve shqiptarë në raport me popullsinë, në krahasim me vendet e tjera, është më i ulët.

Por edhe për këtë numër të ulët nuk ka ilaçe dhe kapacitete për t’i kuruar. Duke qenë se po flasim me probleme me mushkëritë, cigarja është një gjë e rëndësishme për t’u shmangur”, ka thënë mjeku./ CNA

Lajmet e fundit nga