LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dhimbja e kokës/ Si ta largoni atë me 6 lëvizje të thjeshta?

28 Nëntor 2023, 14:31, Shëndeti CNA
Dhimbja e kokës/ Si ta largoni atë me 6 lëvizje të thjeshta?
Foto ilustruese

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rreth 50% e të rriturve në mbarë botën kanë përjetuar dhimbje koke vitin e fundit dhe rreth 30% vuajnë nga migrena. Nuk është një simptomë e thjeshtë, por një dhimbje e aftë të të shqetësojë ndjeshëm dhe të mos të lejojë të përballosh detyrimet e përditshmërisë.

Pavarësisht nëse zgjat më pak apo më shumë dhe sa e fortë është dhimbja, ju patjetër që po kërkoni lehtësim. Këtu janë gjashtë praktika që mund të zbatoni për të reduktuar shpeshtësinë dhe intensitetin e dhimbjeve të kokës.

1. Ushtroni rregullisht

Ushtrimi është i mirë për trupin, por edhe për trurin. Është ndoshta ndryshimi më efektiv i stilit të jetesës për reduktimin e dhimbjes së kokës. Ai lehtëson stresin dhe redukton tensionin që mund të shkaktojë dhimbje koke. Ai gjithashtu lëshon endorfinë që bllokon sinjalet e dhimbjes në tru. Synoni për 30 minuta ushtrime të moderuara të paktën pesë ditë në javë, ose 150 minuta në javë.

2. Kufizoni kafeinën

Disa medikamente kundër dhimbjes së kokës pa recetë përmbajnë kafeinë. Në të vërtetë, një sasi e vogël mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes së kokës. Megjithatë, përdorimi i rëndë i kafeinës rrit presionin e gjakut dhe mund të shkaktojë dhimbje koke. Deri në 400 mg kafeinë në ditë konsiderohet një sasi e sigurt për shumicën e të rriturve. Pijet e gazuara dhe pijet energjetike janë shpesh të pasura me kafeinë, kështu që shikoni me kujdes marrjen tuaj. Çdo reduktim mund të ndihmojë, ndaj synoni jo më shumë se një filxhan kafe ose çaj në ditë.

3. Dieta e shëndetshme

Disa njerëz me dhimbje koke kronike ose migrenë kanë gjetur lehtësim duke ndryshuar dietën e tyre, duke eliminuar disa ushqime që mund të jenë përgjegjëse për dhimbjet e kokës. Kontrolloni përbërësit e ushqimit, pasi shumë prej tyre përmbajnë gluten, sheqerna, natrium, konservues dhe ngjyra e shije artificiale.

4. Shmangni alkoolin, duhanin dhe drogën

Nuk është sekret se alkooli, duhani dhe drogat ndikojnë në tru. Shumë njerëz që vuajnë nga dhimbje koke kronike ose migrenë janë të ndjeshëm ndaj alkoolit. Rekomandimet zyrtare sugjerojnë një pije në ditë për gratë dhe deri në dy pije në ditë për burrat. Përveç kësaj, preferohet të përmbaheni nga pirja e duhanit.

5. Siguroni gjumë adekuat dhe cilësor

Gjumi është një komponent i domosdoshëm i mirëqenies, prandaj gjumi adekuat dhe cilësor mund të kontribuojë ndjeshëm në reduktimin e dhimbjes së kokës. Në përgjithësi rekomandohet që të flini rreth 8 orë gjumë çdo natë, por në çdo rast e rëndësishme është që të flini aq sa ju nevojitet për t'u ndier funksionalë gjatë ditës.

6. Menaxhoni stresin

Stresi është i sigurt se do të shkaktojë një dhimbje koke, kështu që vendosni kohë dhe aktivitete në rutinën tuaj të përditshme që ju relaksojnë dhe largojnë stresin. Dhimbja e kokës ka më shumë gjasa të ndodhë kur jeni të stresuar, kështu që bëni atë që mundeni për të kontrolluar stresin. Gjeni kohë për t'u kujdesur për veten./ CNA

Lajmet e fundit nga