LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë duhet të bëni për të pasur një zemër të shëndetshme?

5 Dhjetor 2023, 19:55, Shëndeti CNA
Çfarë duhet të bëni për të pasur një
Foto ilustruese

Shëndeti i mirë i zemrës nuk ka plotësisht një origjinë gjenetike dhe është në varësi edhe të stilit të jetesës.

Njeriu mund të marrë disa masa, sado të vogla, për të bërë një ndryshim rrënjësor në shëndetin e zemrës.

Ekspertët thonë se sa më aktiv të  jetë njeriu, aq më shëndetplotë është ai. Megjithatë, sipas studimeve një orë aktivitet i plotë fizik gjatë javës bën një ndryshim të rëndësishëm në shëndet.

Ngrënia e pesë racioneve me fruta dhe perime në ditë është e domosdoshme për shëndetin e zemrës. Në mëngjes mund të konsumoni një racion frutash dhe perimesh dhe më pas të konsumoni disa të tjerë gjatë vakteve.

Po ashtu cilësia e gjumit është shumë e rëndësishme për zemrën.

Ndonëse nevojat për gjumë të njerëzve janë të ndryshme, synoni të flini 8 orë gjumë të mirë dhe pa shqetësime./ CNA

Lajmet e fundit nga