LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dalin pyetjet e testit të maturës 2040/ Poezia “Silueta e Doktorit” nga Alfred Lela

15 Tetor 2022, 15:28, Satire Politike CNA
Dalin pyetjet e testit të maturës 2040/ Poezia “Silueta e
Alfred Lela

Dalin pyetjet e testit te matures 2040.

Lenda: Letersi.

Subjekti: poezia Silueta e Doktorit nga Alfred Lela

 

 * Pse autori thote se doktori udheton me nje salmon?

 - sepse salmoni lind ne ujera te embla dhe shtegton ne oqean

 - sepse doktori nuk udheton dot me avion

 - sepse trofta e Valbones noton kunder rrymes dhe i ngjitet lumit

 - sepse doktori ka nje diete te shendetshme me baze peshkun

 

 * Cila eshte figura letrare ne vargun “Me synimin e kohes se vet dhe vendit te vet neper kohe”?

 - aliteracioni

 - metonimia

 - antonomazia

 - mbaje se m’zuri

 

 * Çfare nenkupton autori kur permend “nye kanuni” ?

 - besprerjen

 - epizmin e Leke Dukagjinit

 - mentalitetin kanunor

 - te gjitha se bashku

Lajmet e fundit nga