LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Kosovarët rikthehen për fundjavë në Pogradec

8 Tetor 2023, 14:13, Qyteti im CNA
Kosovarët rikthehen për fundjavë në Pogradec
Turiste nga Kosova

Fundjavat në juglindje të vendit janë periudha më e ngarkuar gjatë vjeshtës dhe dimrit. Të shumtë janë vendasit dhe shqiptarët e rajonit të cilët nëpërmjet agjencive turistike vizitojnë Korçën, Voskopojën dhe Pogradecin. Në Pogradec gjejmë kosovarë nga Gjakova dhe Prizreni të cilët janë rikthyer në qytet.

“Vijmë nga Gjakova. Është hera e dytë. Kemi pas qenë dhe vitin e kaluar. Na ka pëlqyer shumë ndaj kemi ardhur prapë.”, tha një gjakovar.

Kosovarët rikthehen për fundjavë në Pogradec

Qetësia, bukuria e liqenit, natyra, njerëzit, ushqimi dhe pastërtia janë disa prej elementeve që shqiptarët e Kosovës i bëjnë të rikthehen sërish në Pogradec.

“Pogradeci është një qytet evropian, pastërti. Nëse vazhdon kështu do të ketë turizëm shumë.”, tha shqiptarja nga Kosova.

Kosovarët rikthehen për fundjavë në Pogradec

Tashmë agjencitë turistike të Kosovës i kanë pjesë të rëndësishme të tureve të tyre destinacionet e juglindjes dhe çdo fundjavë janë me dhjetëra autobusë që zbarkojnë në juglindje të vendit./ CNA

Lajmet e fundit nga