LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Video- Për herë të parë në Ballkan/ Inaugurohet sot salla multimediale në Korçë, Vangjush Mio prezanton koleksionin personal të pikturave

23 Dhjetor 2022, 13:19, Qyteti im CNA

Video- Për herë të parë në Ballkan/ Inaugurohet sot

Për herë të parë në Ballkan është hapur salla multimediale me projeksion 360 gradë në qytetin e Korçës.

Qëllimi i këtij projekti është krijimi i startapeve të para në fushën e multimedias.

Sot më 23 dhjetor në orën 18:00, të gjithë ata që janë të apasionuar pas artit, mund të marrin pjesë në inagurimin e sallës multimediale në qendrën e re të artit, kulturës dhe inovacionit në krah të Katedrales.

Si kurrë më parë, publiku do të mund të shijojë në projeksion 360 gradë, pikturat nga koleksioni personal i artistit Vangjush Mio.

Kjo formë prezantimi do t'i bëjë këto vepra të duken si të gjalla dhe shikuesi do jetë i rrethuar nga pikturat, ndryshe nga ekspozitat e tjera të zakonshme. 

Ky projekt është përkrahur nga Ministria e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, ku do t'i jepet mundësia çdo artisti që të shfaqin veprat e tyre në një formë moderne dhe bashkëkohore.

E me këtë lajm të mirë nga fusha e artit dhe e kulturës, Korça iu pret këtë fundjavë për të parë dhe për të shijuar këtë projekt madhor artistik./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga