LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Takimi me Ballën dhe Alibeajn/ Zbardhen porositë e Yuri Kim

16 Shtator 2022, 17:27, Politikë CNA
Takimi me Ballën dhe Alibeajn/ Zbardhen porositë e Yuri Kim
Diplomatja amerikane, Yuri Kim

Ambasada Amerikane në Tiranë, ka dhënë detaje nga takimi i diplomates amerikane Yuri Kim, me kreun e grupti parlamentar të PS, Taulant Balla dhe deputetin Enkelejd Alibeaj.

Kim thekson se gjatë takimit ka nënvizuar rëndësinë që ka bashkëpunimi i të gjitha partive politike, për të rritur transparencën dhe përgjegjshmërinë e të gjitha institucioneve, për të refuzuar përpjekjet për të minuar demokracinë e Shqipërisë.

Reagimi i Ambasadës Amerikane

Ambasadorja Yuri Kim u takua sot me Kryetarët e Grupeve Parlamentare Taulant Balla (PS) dhe Enkelejd Alibeaj (PD) për të diskutuar një gamë të gjerë çështjesh në agjendën e Parlamentit dhe marrëdhëniet dypalëshe SHBA-Shqipëri. Ambasadorja Kim nënvizoi rëndësinë që ka bashkëpunimi i të gjitha partive politike, për të rritur transparencën dhe përgjegjshmërinë e të gjitha institucioneve, për të refuzuar përpjekjet për të minuar demokracinë e Shqipërisë, për të përmirësuar rolin mbikëqyrës të Parlamentit dhe për të çuar Shqipërinë para me vendosmëri drejt përmbushjes së kërkesave për anëtarësimin e plotë në Bashkimin Evropian. Ajo theksoi gjithashtu që tani është koha për të shtuar përpjekjet për zbatimin e reformës në drejtësi, të cilën Parlamenti e kaloi njëzëri në 2016 dhe që po fillon të tregojë rezulate./ CNA.al

Lajmet e fundit nga