LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës/ Shtyhet me dy javë Raporti i Komisionit

16 Shtator 2022, 10:25, Politikë CNA
PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës/ Shtyhet me dy
Foto ilustruese

Është shtyrë me dy javë mbledhja e Këshillit të Mandateve dhe Rregullores për të paraqitur dokumentet e plota, sa i takon kërkesës së PD-së për heqjen e mandatit të Olta Xhaçkës.

Në mbledhjen e sotme, e cila nuk zgjati shumë, deputetët e opozitës dhe mazhorancës votuan unanimisht për të paraqitur pas dy javësh, dy raporte për deputeten.

“Afati për diskutimin e mandatit do të ishte dy javë. KY është propozimi im. Këtë argument kam përdorur unë. Janë dy kërkesa, dhe themi le të jetë një afat dy javor.”, tha Klotilda Bushka.

Kujtojmë se grupi parlamentar i PD-së, ka dorëzuar mocionin për heqjen e imunitetit të deputetit për ministren e Jashtme Olta Xhaçka, me argumentin se bashkëshorti i kësaj të fundit në kundërshtim me ligjin ishte shpallur investitor strategjik./CNA.al

Lajmet e fundit nga