LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Berisha: Rama sillet si agjent! Vuçiç dhe vasali i tij, kujdestarë të interesave ruse në rajon

16 Shtator 2022, 13:11, Politikë CNA
Berisha: Rama sillet si agjent! Vuçiç dhe vasali i tij,
Sali Berisha

Kreu i PD-së, Sali Berisha, nuk i ka kursyer kritikat ndaj kryeministrit Edi Rama, duke e quajtur këtë të fundit vasal të presidentit serb Aleksandër Vuçiç.

Në një komunikim me gazetarët, Berisha akuzoi Ramën haptas për mbyllje të dosjes ruse.

“Rëndësi ka transparenca, pastaj qëndrimet do të mbahen. Sot citohet nga 'Mother Jones' për takime me ambasadorin rus. Po, ka artikuj të gjatë 'Mother Jones' kushtuar Bashës, por të themi të vërtetën se gazetarët kanë meritë  të vërtetë. Ata kanë shkuar dje që kanë pasur takime me ambasadorin rus.

Takimet i kanë bërë publike, por a kanë lidhje s'e di. Në rastin konkret duhet të shihet pasojat. Çfarë interesi kishte Rusia të paguante, pa interes nuk e bënte. Por shikoni Ramën, sillet haptas si agjent. Çfarë është kjo që del ky në çdo samit në një kohë kur vetëm jahti ka 18 fluturime, Serbia shërben si një prapavjë e fuqishme, si mundet një qeveritar anëtar i NATO të mbrojë aktin Moskë–Beograd, e mbron se është i detyruar. Duhet të mësohemi të kërkojmë më shumë efekte sesa gjëra konkrete. Nuk e dimë se çfarë ka ky, por bëhet avokat duke mbrojtur qëndrimin e Vuçiçit. Kush tjetër e mbron qëndrimin e Vuçiçit përveç Ramës. Ky i përsërit në çdo takim, është i detyruar. Nëse ka një kujdestar të interesave ruse në rajon është Vuçiçi dhe vasali i tij Rama”./CNA.al

Lajmet e fundit nga