LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Tabaku, akuza Qeverisë/ Pazari me taksat e shqiptarëve

28 Shtator 2022, 15:16, Politikë CNA
Tabaku, akuza Qeverisë/ Pazari me taksat e shqiptarëve
Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ka hedhur akuza ndaj Qeverisë, duke marrë shkas nga situata ekonomike në vend.

Tabaku thotë se xhepat e shqiptarëve po zbarzen nga kontratat e koncesionarëve. Sipas saj, qeveria po bën pazar me taksat e shqiptarëve.

Ajo pretendon se ne nuk kemi një ekonomi tregu, por një ekonomi oligarkike të lidhur ngushtë me qeverinë, që po vret shqiptarët dhe mbi të gjitha shtresën e mesme.

"Biznesi i suksesshëm i PPP-ve.

Kompania e inceneratorëve që është në pronësi të zyrtarisht 3 personave nën kërkim dhe jo zyrtarisht të shumë funksionarëve publikë e shtetërorë ka pasur një fitim prej 30% (22 mln euro).

Kompanitë e koncesioneve të shëndetësisë kanë pasur një fitim prej gati 20% për vitin 2021, ndërkohë që shqiptarët paguajnë gjithnjë e më shumë nga xhepi për spitalet dhe mjekimin e tyre.

Të dy këto koncesione, pa u futur shifrave të koncesioneve dhe PPP-ve të tjera, janë një dëshmi se kush është biznesi më fitimprurës në kohë krize; pazari me taksat e shqiptarëve përmes qeverisë.

Sot bizneset e ndershme janë duke mbyllur masivisht qepenat, sot nuk ka mundësi për asnjë mbijetesë në treg, ndërkohë që qeveria krijon monopole me kontrata koncesionare dhe kjo siguron fitime për biznese të lidhura me të!

Sot kompanitë e karburanteve vendosin vetë çmimin me të cilin shesin naftën më të shtrenjtë në rajon, kompanitë e produkteve ushqimore ulur këmbëkryq me qeverinë vendosin vetë çmimet e tyre dhe gëzojmë të ardhurat shtesë!

Kjo tregon shumë mirë se çfarë ekonomie ne kemi; nuk kemi një ekonomi tregu, por një ekonomi oligarkike të lidhur ngushtë me qeverinë (klubi oligarkisë).

Nëse kjo do qe një qeveri e majtë, së paku do t’i taksonte të ardhurat shtesë. Në të kundërt kjo qeveri i ka garantuar koncesionarit të inceneratorëve një kontratë të majmë monopoli për dherat e ndërtimeve (siç edhe u vërtetua në Komisionin Hetimor të Inceneratorëve).

Një ekonomi që vret shqiptarët e mbi të gjitha shtresën e mesme!", shkruan deputetja./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga