LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rezultati i zgjedhjeve në Rrogozhinë/ KAS vendos të rinumërojë kutitë

31 Maj 2023, 17:27, Politikë CNA
Rezultati i zgjedhjeve në Rrogozhinë/ KAS vendos të
Foto ilustruese

Koalicioni “Bashkë Fitojmë” dorëzoi në KAS një kërkesë ankimimi të rezultateve të zgjedhjeve në bashkinë e Rrogozhinës.

Kalicioni opozitar kërkonte të shpallej i pavlefshëm rezultati për kryetar bashkie në zgjedhjet e 14 majit, si dhe të hapeshin kutitë për rinumërim të votave.

Por Komisioni i Ankesave dhe Ankimimeve (KAS) rrëzoi kërkesën për shpalljen e pavlefshme të rezultatit.

Dy anëtarët e KAS, Ledio Braho dhe Elvis Cefa pranuan kërkesën e dytë që të rihapet kutitë, proces që do të kryhet më 5 qershor për rinumërimin e votave.

Kujtojmë se në Rrogozhinë i fitoi zgjedhjet me një rezultat të ngushtë prej 30 votash diferencë, kandidati i Partisë Socialiste. Edison Memolla./ CNA.al

Lajmet e fundit nga