LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Je gardiani i fundit”/ Bykykbashi, mesazh Kushtetueses për mandatin e Xhaçkës

18 Janar 2023, 17:47, Politikë CNA
“Je gardiani i fundit”/ Bykykbashi, mesazh Kushtetueses për
Deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi

Deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, ka kërkuar që Gjykata Kushtetuese të mos bëjë hapa pas për mandatin e ministres së Jashtme, Olta xhaçka.

Në një deklaratë nga Gjykata Kushtetuese, Bylykbashi tha se nëse precedenti i vendosur për Xhaçkën do të bjerë sot, atëherë do të zhbëhet pika 3 e nenit.

“Kushtetuta ka një predispozitë shumë të qartë në mbrojtje të interesit publik. Asnjë prej deputetëve nuk mundet që të ushtrojë një aktivitet fitimprurës apo të përfitojë nga pasuria e shtetit. Pasoja është humbja e mandatit të deputetit. Kushtetuesja e ka vendosur standardin për dy deputetë që kanë pasur përfitime shumë herë më të vogla se aq duke humbur mandatin. Është i vetmi sanksion që ka Kushtetuta.

Kjo është bërë në mënyrë të qëllimshme për të parandaluar që deputetët të ushtrojnë pushtetin për t'u pasuruar në dëm të publikut. Precedenti është vendosur, nëse sot do të bjerë ky precedent, do të zhbëjë pikën 3 të nenit. Të 140 bashkëshortët e deputetëve dhe ministrave do të ushtrojnë përmes kamuflimit që të hyjnë të varfër dhe të dalin të pasur. Është detyra dhe nderi që të mbrohet interesi publik. Gardiani i fundit është Gjykata Kushtetuese”, theksoi ai./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga