LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Rindërtimi në Kombinat, vjedhje me 3 turne”/ Këlliçi: Asnjë familje s’ka përfituar strehim

18 Janar 2023, 15:38, Politikë CNA
“Rindërtimi në Kombinat, vjedhje me 3 turne”/
Kandidati i Partisë Demokratike për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi

Kandidati i Partisë Demokratike për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi, ka bërë një denoncim në lidhje me procesin e rindërtimit në Kombinat.

Me anë të një statusi në rrjetet sociale, Këlliçi ngre akuzat se asnjë familje nga Kombinati, që është prekur nga tërmeti, nuk ka përfituar strehim nga rindërtimi.

Ai pretendon se Rilindja vodhi dhe mashtroi publikisht qytetarët.

“Rindërtimi në Kombinat, vjedhje me 3 turne”/

“Rindërtimi në Kombinat, vjedhje me 3 turne

Asnjë familje nga Kombinati që është prekur nga tërmeti, nuk ka përfituar strehim nga rindërtimi. Madje shorti për familjet e para që do të hynin në "apartamentet e reja" nuk është hedhur ende.

Më poshtë gjeni mashtrimet publike të kryebashkiakut në ikje dhe ish ministrit për rindërtimin. Vjedhje me 3 turne.

Korrik 2020

“Rindërtimi në Kombinat, vjedhje me 3 turne”/

Erion Veliaj:

“Ky projekt përfshin 1.5 milionë metra katrorë ndërtim. Është ndoshta ndërtimi më ambicioz i 100 viteve të Tiranës kryeqytet, ku do të akomodojë 21.534 njerëz. Ata që do të marrin shtëpitë e para janë vetëm 1/3 e një lagjeje, që potencialisht do të shkojë deri në 21 mijë banorë. Do të fillojë me fazën e parë me 2292 apartamente për 8500 qytetarët e Kombinatit të prekur nga tërmeti.”

Shkurt 2021

Arben Ahmetaj:

Në punë me tre turne për të përshpejtuar kthimin në shtëpitë e reja, më të mira, më të bukura e më të forta për 25 mijë banorë që do të akomodohen në lagjen e re, me 120 godina banimi, mbi 120 mijë metër katrorë sipërfaqe parkimi nëntokësor, godina arsimore, objekte publike, artistike, terrene sportive, infrastrukturë publike dhe njësi shërbimi.”

Qershor 2022

“Rindërtimi në Kombinat, vjedhje me 3 turne”/

Erion Veliaj:

“Tani që kemi hapur totalisht kantierin, në disa pjesë kemi avancuar dhe do të jemi gati për të futur këtë vit familjet e para, siç është ndërtesa pas meje.”

16 dhjetor 2022

Erion Veliaj:

“Nga fillimi i vitit tjetër, që në muajt janar dhe shkurt, do të hedhim shortin për familjet e para që do të futen këtu. Seksioni i parë fare është drejt përfundimit.”

#Tirananukpretmë

Bashkohemi qytet e fshat dhe fitojmë Tiranën”, shkruan Këlliçi./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga