LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Ramës po i shuhet kandili”/ Gazetari: Amerikanët s’e shohin më si faktor

18 Janar 2023, 08:34, Politikë CNA

“Ramës po i shuhet kandili”/ Gazetari: Amerikanët

“Rama është spostuar tërësisht. Ndoshta ngaqë nuk ka ndikim te Kurti. Lajmi i mirë është që nuk del Toni Bler. Por Amerika është ulur para Europës, në fuqi është propozimi gjerman. Ftohja e Ramës ka ardhur në atë pikë që ata nuk e shohin si faktor. Si kandilit po i mbaron flaka. Shqipëria nuk duket faktor, nuk merret mendimi i Shqipërisë që duhet marrë, sepse Kosova është kombësi shqiptare. Marrëdhëniet e mira të Ramës me Vuçiçin e favorizojnë atë”.

Kështu është shprehur gazetari Robert Papa, në studion e lajmeve të "MCN TV".

Ai ka thënë se sheh një spostim të kryeministrit Rama në çështjen Kosovë-Serbi.

Sipas tij, amerikanët nuk e shohin më Ramën si faktor.

“Sekretari i Shtetit, Blinken, në 2 vite nuk ka pasur asnjë sukses në politikën e jashtme. Mesa duket tani përmes Chollet po kërkojnë të arrijnë sukses. Por janë gjunjëzuar nga oferta gjermane. Çdo hap që bëhet është në favor të Beogradit. Fakti që ata thonë nuk do ta njohim kurrë, tregon se nuk do të shkojë kaq 'smooth'. Blinken dëshiron sukses, në këto dy vjet nuk ka asnjë. Marrëveshja nuk ka si të vihet në fuqi nga amerikanët. Është mes Serbisë dhe Kosovës, mjafton të mos bjerë dakord njëra. Kurti mesa kam parë i përket së majtës. Chollet është më i majtë se e majta progresive. Mund ta gjejnë gjuhën, mendimi im. E pyeta ambasadorin Bolton javën e kaluar dhe më tha që shkëmbimi i territoreve ka një emër të ri: asociacioni serb”, ka thënë Papa.

Lajmet e fundit nga