LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Financimet ruse në PD/ Rama mesazh Prokurorisë

17 Shtator 2022, 11:31, Politikë CNA

Financimet ruse në PD/ Rama mesazh Prokurorisë

Kryeministri Rama është pyetur për çështjen e fincnaime ruse dhe se a ka marrë Partia që ai drejton para nga shteti i Vladimir Putinit.

Nuk ka pasur ndonjë përgjigje konkrete nga Rama, përveçse ka komentuar lidhjen e financimeve ruse me PD, duke thënë se ëhstë një çështje për të të cilën e kanë ngritur zërin më herët.

Në këtë pikë ai shënjestroi edhe ata deputetë demokratë të cilët dje flisnin pro Lulzim Bashës dhe i mohonin paratë ruse, ndërsa sot janë hedhur kundër tij.

Në mes rrjeshtash Rama i ka dërguar mesazh prokurorisë që të nisë hetimet, duke iu thënë gazetarëve se për më tepër duhet t’i drejtohen Prokurorisë.

“PS financime ruse? Nga? Apo përsëri është një rast për të ndryshuar temën.

Dua t’ju kujtoj që po e trajtoni me të drejtë këtë temë sepse është rikthyer në qendër të vëmendjes pas një ripublikimi të bërë nga SHBA.

Kjo nuk është një temë e re. Është një temë që kur ne e kemi trajtuar dhe e kemi ngritur, shumë prej jush, përfshirë dhe ata që sot hidhen përpjetë sepse e konsiderojnë një tjetër gur për luftën e tyre të brendshme na kanë përqeshur.

Askush prej një mase të madhe, qoftë të medias, qoftë të politikës, përveç PS, nuk ka marrë përsipër të thellohet në këtë drejtim.

Kjo është një pyetje që duhet t’ia drejtoni Prokurorisë, jo mua.

Drejtësia e ka trajtuar këtë çështje dhe nuk i ka dhënë kurrë asnjë përgjigje. Është për të ardhur keq që sot shoh shumë që janë të tronditur, të shokuar, jo se duhet të na besonit ne kur u hap çështja, por se duhet të bënin detyrën e tyre”, është shprehu Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga