LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Financimi i partive politike/ Mediu takohet me Yuri Kim, zbardhen diskutimet

28 Shtator 2022, 17:16, Politikë CNA
Financimi i partive politike/ Mediu takohet me Yuri Kim, zbardhen diskutimet
Fatmir Mediu dhe Yuri Kim

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu, ka zhvilluar një takim me ambasadoren amerikane në Tiranë Yuri Kim, dhe sekretarin Michael Ball.

Ambasadorja Amerikane prezantoi shqetësimin për ndikimet ruse në financimin e partive politike.

Në takim u ra dakort për rëndësinë e financimit transparent të partive politike dhe shmangien e ndikimit të aktorëve të huaj në zgjedhjet dhe politikën shqiptare.

Nga ana e tij Mediu e informoi Ambasadoren Kim dhe Ball, për vizitën e deputetëve shqiptar të grupit IPAC në SHBA me ftesë të senatorëve amerikanë Menendez dhe Rubio.

“Sulmi kibernetik nga Irani ka nevojë për përgjegjësinë dhe angazhimin e fortë të institucioneve shqiptare si dhe domosdoshmërinë për të bashkëpunuar dhe kordinuar me NATO dhe SHBA.”, shkruan më tej Mediu në Instagram./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga