LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh/ Kush e kryeson listën

5 Korrik 2022, 11:13, Lifestyle CNA
11  shtetet me gratë me gjoksin më të madh/ Kush e kryeson
Foto ilustruese

Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç është gjenetika, ushqimi, pesha apo mosha.

Madhësia e gjoksit tek një femër nuk është konstante ndaj dhe varion në varësi të ciklit të saj menstrual, nëse ajo është shtatzanë apo është në fazën gjidhënies.  

Por dhe vendi ku jetojmë si dhe klima është një faktor ndikues në lidhje më madhësinë e gjoksit.

Sipas një studimi të fundit është nxjerrë në pah harta e vendeve me gratë që kanë gjoksin më të madh, ku lista kryesohet nga vendet amerikane pasi gratë në këtë vend mbajnë sutjena C. Më pas vjen Britania e Madhe, Venezuale, Kolumbia dhe Suedia.

Shtetet e Bashkuara - C (29.0)

Mbretëria e Bashkuar - C (27.1)

Venezuela - BC (26.9)

Kolumbi - BC (26.7)

Suedi - BC (25.4)

Holandë - BC (25.3)

Kanada - BC (26.7)

Gjeorgjia - B (27.7)

Australi - B (26.8)

Bosnjë dhe Hercegovinë - B (25.3)

Zvicra - B (23.8)

Vlen të përmendet se madhësia e gjoksit lidhet mjaft ngushtë me BMI-në e përgjithshme, duke ilustruar faktin se pesha shtesë shpesh mund të shoqërohet me një madhësi më të madhe të gjoksit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga