LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Peshku më helmues në botë kapet në ujërat kroate

14 Maj 2024, 15:25, Kuriozitete CNA

Peshku më helmues në botë kapet në ujërat kroate

Shtatë peshq me shirita të argjendtë (Lagocephalus sceleratus) u vunë re të hënën pranë ishullit Ceja në Gjirin Medulin të Kroacisë. 

Një prej tyre u kap në një thellësi prej 19 metrash dhe u dërgua në Qendrën Kërkimore të Detit Rovinj.

Sipas ekspertëve, peshku i fryrë me shirita argjendi përmban një helm jashtëzakonisht të fuqishëm, tetrodotoksina, e cila mund të shkaktojë probleme të rënda shëndetësore dhe vdekje për shkak të konsumimit. Supozohet se një dozë prej 1 deri në 2 mg është fatale.

Kjo specie ka karakter invaziv dhe përfshihet në të ashtuquajturat Emigrantët Lessepsian, specie që hyjnë në Mesdhe nga Deti i Kuq përmes Kanalit të Suezit. Fillimisht, këta peshq jetojnë në rajonet tropikale të oqeanit Indian dhe Paqësor.

Për shkak të grabitjes së tij dhe mungesës së armiqve natyrorë, ky peshk ka një ndikim negativ në diversitetin biologjik dhe përbën një kërcënim për peshkimin, pasi dëmton rrjetat e peshkimit./CNA 

Lajmet e fundit nga