LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Plazhi ku njerëzit vazhdojnë të gjejnë kocka njerëzore

22 Prill 2024, 08:11, Kuriozitete CNA

Plazhi ku njerëzit vazhdojnë të gjejnë kocka njerëzore

Një shëtitje relaksuese përgjatë bregut të detit është diçka që shumë prej nesh e shijojnë.

Por çfarë ndodh nëse hasni në mbetjet e lashta njerëzore?

Kjo është ajo që ndodhi me Christopher Rees, nga Bridgend, teksa ecte me qenin e tij në Gjirin Dunraven, në Vale of Glamorgan, tetorin e kaluar.

39-vjeçari ishte me djalin e tij shtatëvjeçar, Dylan, kur pa një pjesë të një kocke që dilte nga rëra.

"Dylan-it i pëlqen të mësojë për historinë dhe të shkojë në muze, kështu që ai ishte i emocionuar të shihte se çfarë ishte," tha Christopher.

Dylan fillimisht mendoi se eshtrat ishin të një dinosauri, dhe ata i çuan disa nga ato që gjetën përsëri në makinë për t'i çuar në shtëpi.

Por kur Dylan u kthye në shtëpi dhe tregoi me krenari zbulimet e tij, nëna e tij, Sophie, dyshoi se ato që kishin gjetur ishin eshtra njeriu.

"Motra ime ka disa shoqe që janë mjeke dhe veterinere. Kështu që biseda në grup ishte në lëvizje të plotë dhe vetëm disa ditë më vonë gjatë darkës së të dielës po i flisja dhe ajo tha 'po, duket si një kockë njeriu'. "

Pas konstatimit Christopher thirri policinë dhe u shpjegoi gjithçka.

"Unë isha në panik. Mendova "në çfarë e kam futur veten?"

“I shpjegova gjithçka në polici dhe ku e gjeta”.

Policia e Uellsit të Jugut rrethoi zonën për disa ditë ndërsa po shqyrtonte zbulimin.

Disa javë më vonë, oficerët konfirmuan se ajo që Christopher dhe Dylan kishin zbuluar ishin mbetje të lashta.

Nuk është hera e parë që mbetjet antike janë gjetur përgjatë kësaj zone bregdetare.

Në fillim të këtij muaji, mbetjet e dyshuara njerëzore shekullore u gjetën në të njëjtin plazh pas shembjes së një muri antik./ CNA

Lajmet e fundit nga