LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohet një rezervë me 600 milionë litra ujë në Hënë

31 Mars 2024, 10:42, Kuriozitete CNA

Zbulohet një rezervë me 600 milionë litra ujë në

Ka shumë më tepër ujë në satelitin tonë sesa mendohej më parë. Perspektiva të reja po hapen për kërkimin dhe kolonizimin hënor.

Rreth 600 milionë litra ujë në formë akulli janë të fshehura brenda kratereve pranë polit verior të Hënës.

Ky është përfundimi që del nga imazhet e kapura nga radari Mini-SAR i NASA-s, në bordin e sondës indiane Chandrayaan-1.

Këto 600 milionë litra ujë shpërndahen nën rreth dyzet kratere, me përmasa midis 2 dhe 15 km në diametër, të vendosura në rajone të Hënës që kanë mbetur pa rrezet e diellit për miliona vjet.

Sipas shkencëtarëve, këto kushte të ftohta dhe të errëta favorizojnë ekzistencën e depozitave të qëndrueshme.

Imazhet mini-SAR konfirmojnë dyshimet se akulli ekziston poshtë këtyre kratereve me tehe të mprehta dhe fushave të gurëve, të cilat shfaqin një shkallë të ashpërsisë së sipërfaqes që sugjeron praninë e akullit.

Shkencëtarët besojnë se shpërndarja unike e shkëmbinjve, në krahasim me atë që zakonisht vërehet në një krater normal, duhet të shkaktohet nga materiale të ndryshme të vendosura brenda kratereve.

Rezultatet janë në përputhje me gjetjet e mëparshme nga instrumentet e tjera të NASA-s, si zbulimi i molekulave të ujit nga Moon Mineralogy Mapper dhe zbulimi i avullit të ujit nga sateliti LCROSS.

"Pas analizimit të të dhënave, ekipi ynë shkencor mati një tregues të fortë të akullit, një zbulim që do t'u japë misioneve të ardhshme një objektiv të ri për të eksploruar dhe shfrytëzuar më tej,"tha  Jason Crusan, menaxher i programit Mini-RF për misionin e operacioneve hapësinore të NASA-s.

Këto të dhëna të reja përforcojnë idenë se Hëna ka forma të ndryshme uji, të cilat mund të jenë thelbësore për eksplorimin e ardhshëm të hapësirës dhe kolonizimin e mundshëm hënor.

Ky zbulim sugjeron se Hëna është një destinacion edhe më tërheqës për eksplorime shkencore dhe operacionale sesa mendohej më parë./ CNA

Lajmet e fundit nga