LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulime të rralla në qytetin e lashtë të Pompeit/ Befasohen arkeologët

11 Prill 2024, 16:29, Kuriozitete CNA

Zbulime të rralla në qytetin e lashtë të Pompeit/ Befasohen

Veprat mahnitëse të artit janë zbuluar në një gërmim të ri në Pompei, qyteti antik romak i varrosur në një shpërthim nga mali Vesuvius në vitin 79 pas Krishtit.

Arkeologët thonë se afresket janë ndër më të bukurat që gjenden në rrënojat e vendit antik.

Figura mitike greke si Helena e Trojës janë pikturuar në muret e larta të zeza të një salle të madhe banketesh. Dyshemeja e mozaikut pothuajse e kompletuar e dhomës përfshin më shumë se një milion pllaka të bardha individuale.

Një e treta e qytetit të humbur ende duhet të pastrohet nga mbeturinat vullkanike. Gërmimi aktual, më i madhi në një brez, po nënvizon pozicionin e Pompeit si dritarja kryesore në botë për njerëzit dhe kulturën e perandorisë romake.

Drejtori i parkut Gabriel Zuchtriegel prezantoi "dhomën e zezë" ekskluzivisht për BBC të enjten.

Ka të ngjarë që ngjyra e errët e mureve të ishte zgjedhur për të fshehur depozitat e tymit nga llambat e përdorura gjatë argëtimit pas perëndimit të diellit.

Dhoma e zezë është thesari i fundit që doli nga gërmimi, i cili filloi 12 muaj më parë - një hetim që do të shfaqet në një seri dokumentare nga BBC dhe Lion TV që do të transmetohet më vonë në prill./CNA 

Lajmet e fundit nga